Právní výbor Rady Evropy má k dispozici "četné konkrétní a vzájemně do sebe zapadající indicie", že takzvaná Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) koncem 90. let internovala místní Srby a kosovské Albánce, trýznila je a "nechala je mizet". Další indicie naznačují, že některým zajatcům byly odebírány orgány, aby se s nimi obchodovalo. Právní výbor RE došel k těmto závěrům po projednání zprávy zvláštního zpravodaje Dicka Martyho. Napsala to včera agentura APA. Kosovské vedení včetně premiéra Hashima Thaçiho obvinění odmítá.

Záležitost se bezprostředně týká Thaçiho, který byl tehdy velitelem jedné ze skupin UÇK podezřelých z této činnosti. Prozatímní kosovský prezident Jakup Krasniqi Martyho ostře kritizoval a obvinil ho z "rasismu".

Právní výbor RE včera posoudil Martyho zprávu o událostech v Kosovu v době těsně po válce a jednomyslně ji doporučil Parlamentnímu shromáždění RE k projednání a k dalšímu vyšetření údajů v ní obsažených.

Bývalý švýcarský prokurátor Dick Marty včera na tiskové konferenci v Paříži svá obvinění vůči UÇK a Thaçimu potvrdil. "Svou zprávou jsem chtěl upozornit, že byly spáchány zločiny, které do dneška zůstaly nepotrestané," řekl podle DPA. Na otázky po důkazech pro obvinění odpověděl, že "když se po nich bude pátrat, tak se také najdou". Řadu zločinných jednání a porušení lidských práv podle něj lidé "v soukromých rozhovorech připustili, ale z politických důvodů pak raději dali přednost mlčení".

Podle srbských médií zmizelo v té době v Kosovu na 500 osob; z toho bylo 100 kosovských Albánců údajně nesouhlasících s praktikami UÇK a 400 příslušníků menšin, většinou Srbů, uvádí se v Martyho zprávě.

Vážná obvinění vznesli členové výboru RE také vůči mezinárodním organizacím v Kosovu, které prý kvůli dosažení "krátkodobé stability" v neklidném regionu "obětovali důležité zásady spravedlnosti". Konkrétně rezoluce vyzývá k podniknutí kroků unijní policejní a justiční misi v Kosovu EULEX, ale také právní orgány v Srbsku, Albánii a Kosovu by měly v tomto směru plně spolupracovat.

Zapojení mise EULEX včera požadovala také bývalá hlavní žalobkyně Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla del Ponteová, která jako první na možné obchody s orgány veřejně upozornila. "Vyšetřování nemohou vést orgány Kosova nebo Albánie. Ty už přece v minulosti došly k závěru, že všichni jsou nevinní," řekla. "V potaz přichází vlastně jen mise EULEX, která ale musí být náležitě vybavena," dodala právnička, která v současnosti působí jako velvyslankyně Švýcarska v Argentině.

Kosovská vláda obvinění obsažená v Martyho zprávě odmítá jako výmysly. Vicepremiér Hajredin Kuci dokonce Martyho označil za "malého Miloševiče", tedy největšího nepřítele. Prezident Krasniqi zdůrazňuje, že vyšetřovatelé ICTY nenašli v předchozích vyšetřováních žádné důkazy pro podobná obvinění.

 


PROBLÉM
Kosovské vedení včetně premiéra Hashima Thaçiho ( na snímku po nedávných vítězných volbách) odmítá, že by se v Kosovu ochodovalo s lidskými orgány.
foto: REUTERS