reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(3 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  6. 1. 2011  00:00  (aktualizováno: 6. 1. 2011  02:05)

Julie Hrstková: Děkujeme, zůstáváme?

reklama
Tagy

Doktoři si prý rozmýšlejí, zda chtějí odejít, někteří už stahují výpovědi. Zpráva ale není žádnou revolucí - týká se pouze několika nemocnic a pár desítek lékařů.

Své výpovědi zatím nestáhly skoro čtyři tisíce doktorů. Podle ministra zdravotnictví Hegera nejde o žádnou katastrofu, která by se nějak mohla dotknout péče. Jen se prý počet lékařů zredukuje na úroveň před deseti lety.

S touto logikou lze ale poměrně jednoduše dospět k závěru, že je v Česku zhruba dvacet procent doktorů a necelá šedesátka nemocnic už minimálně deset let naprosto zbytečných.

Pokud se to prokáže, pak by akce lékařů mohla být očistou pro tuzemské zdravotnictví, které za uplynulých dvacet let nedokázal zreformovat nikdo. Veškeré snahy o omezení počtu nemocnic, soustředění péče do specializovaných středisek, stanovení standardních a nadstandardních úkonů, neprošly.

Výsledkem je uspořádání, jež nevyhovuje nikomu. Mladí lékaři jsou frustrovaní systémem a kvalitou postgraduální výuky, starší pak množstvím služeb. Není tajemstvím, že v mnoha nemocnicích leží naprosto zbytečně nevyužité špičkové přístroje.

Zdravotnictví není ani pro pacienty. Ve fakultních nemocnicích jsou přetaženi všichni. Menší kliniky mohou být životu nebezpečné - nejen proto, že na veřejně hrazenou péči nasazují mladé nezkušené lékaře, ale i proto, že s některými zákroky mají minimální zkušenost.

Vláda zatím žádnou krizi ve zdravotnictví nevidí, plány na zlepšení - kromě přesouvání doktorů z jednoho zařízení do druhého - nemá. V průběhu dvou měsíců, co zbývají do odchodu lékařů, by však mohla alespoň představit vizi, jak by mělo zdravotnictví fungovat. A s kým.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 3
Julie Hrstková: Děkujeme, zůstáváme? (kenbh)
Ono jde ve zdravotnictví hlavně o to, že není ochota se na čemkoliv...
Re: Julie Hrstková: Děkujeme, zůstáváme? (fify)
Myslím, že to je smutný obraz naší společnosti. Všichni pracovníci...
Já bych chtěl také poměr k ostatním lidem. (Inženýr)
Na západ od nás mají strojní inženýři také určitý poměr k ostatním...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama