reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  14. 1. 2011  00:00  (aktualizováno: 14. 1. 2011  02:04)

Martin Ehl: Obama překročil svůj stín

reklama
Tagy

Neschopný se rychle rozhodnout, zapletený do zbytečných politických soubojů, nezkušený v exekutivě. To a mnoho dalšího říkali kritici o Baracku Obamovi. Jeho největším úspěchem bylo, že byl jako první Američan černé pleti zvolen prezidentem USA.

Američané od prezidenta kromě jiného očekávají, že v nejtěžších chvílích ukáže národu - byť třeba hluboce názorově rozdělenému - cestu, příklad, naději. A přesně to se stalo ve středu večer během 33 minut na Arizonské univerzitě v Tucsonu, kdy Obama přednesl svůj zřejmě nejdůležitější projev.

Čekalo se, že takovou řečí bude až zpráva o stavu Unie za dva týdny. Obama je v polovině svého mandátu, demokraté si lížou rány z podzimní volební prohry a žádný z velkých programů, s nimiž do prezidentské funkce šel, nevychází, jak by si představoval.

Jenže americká demokracie má - řečeno bez jakéhokoli patosu - obdivuhodnou sílu sebereflexe a sebeobnovy. Obama mohl v projevu například obvinit své politické protivníky z vytváření nenávistného prostředí v médiích. Místo toho vyzval spoluobčany, aby se zamysleli nad tím, jak spolu hovoří, aby byli zdvořilejší.

Hovořil z něj státník, jenž si je vědom, že společnost, která ho zvolila do svého čela, prožívá jeden z přelomových momentů historie.

V závěru řeči připomněl příběh nejmladší oběti sobotní střelby Christiny Taylor Greenové, která ve svých devíti letech byla zvolena do žákovského výboru a šla na své první setkání s kongresmankou, "poznávat, jak funguje veřejná služba očima dítěte, nezkaženým cynismem dospělých". Věta Baracka Obamy "Chci, aby Amerika byla tak dobrá, jak si ji Christina představovala", nepochybně vejde do dějin.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama