reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  20. 1. 2011  00:00  (aktualizováno: 20. 1. 2011  03:40)

Za veřejná data bojuje i evropská iniciativa

Britská vláda jde příkladem, premiér Cameron nařídil zveřejňovat co nejvíce dat. To se líbí i českému NERVu.
reklama
Tagy

Čeští vědci, kteří by rádi rozjeli webovou aplikaci shromažďující informace o veřejných zakázkách, se inspirovali v zahraničí. V západní Evropě už totiž několik let působí iniciativa Open Government Data (volný překlad by zněl: Transparentní veřejné údaje).

Jejím cílem je shromažďovat dostupné úřední informace, dávat je na jedno místo a zároveň tlačit na státní instituce, aby toho zveřejňovaly co nejvíc.

V Česku zatím Open Government Data žádné spolupracovníky nemělo, proto se Martin Nečaský z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Vojtěch Svátek z Vysoké školy ekonomické v Praze rozhodli, že se pokusí rozjet podobný projekt.

"Když jsem byl loni v Bruselu, viděl jsem tam prezentaci Open Government Data. Z té vyplývalo, že Česká republika je jednou z mála evropských zemí, kde žádná ucelená iniciativa tohoto typu není," popisuje Martin Nečaský jednu z inspirací pro svůj nápad.

Vzorem vlády, která zveřejňuje čím dál víc informací, je nyní britský kabinet. Na jeho "protransparentní" kroky upozorňuje nejen Nečaský, ale také například Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank a člen protikorupční komise vládních poradců z NERVu. "Britský premiér David Cameron krátce po nástupu do vlády nařídil všem úřadům, že mají detailně publikovat své provozní i investiční výdaje," říká Michl.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Houska Ondrej nazory
Argumenty proti dohodě o volném obchodu EU s USA jsou demagogické. Smlouva se vyjednává transparentně a... »»»

 
reklama
reklama
reklama