Představitel tuniské islamistické opozice Rašíd Ghannúší se včera vrátil do Tuniska po dvaceti letech v exilu, kam se uchýlil před režimem prezidenta Zína Abidína bin Alího. Přivítaly ho stovky jeho příznivců, ale na letišti byli také stoupenci laické společnosti s transparenty brojícími proti fundamentalismu, teokracii a islámskému právu šaría.

Ghannúšího fundamentalistická strana byla v Tunisku zakázána již rok po svém založení na začátku 80. let. Ve 2. polovině 80. let byla tolerována, nicméně už předtím se rozštěpila na umírněný a radikální proud. Ghannúší žil od roku 1992 v Británii.

Podle pozorovatelů je jeho návrat nejokatějším symbolem změn, které Tunisko zažívá. Jeho návratu předcházelo uvolnění omezení médií, zakázané politické strany se mohou opět registrovat a amnestováni jsou političtí vězňové.

Prezident Zín Abidín bin Alí v důsledku nepokojů, jež začaly v Tunisku již v prosinci původně protesty proti vysoké nezaměstnanosti, nakonec utekl do Saúdské Arábie. Situace v zemi se pomalu uklidňuje, ale speciální mezinárodní komise by měla v zemi vyšetřovat lednové násilnosti, které si podle tuniských zdrojů vyžádaly nejméně osm desítek mrtvých a podle OSN téměř 120.

Švýcarsko zahájilo vyšetřování účtů, jež patřily svrženému prezidentovi bin Alímu a jeho blízkým a které švýcarské banky zmrazily téměř před dvěma týdny kvůli podezření z praní špinavých peněz. Jejich obsah byl podle agentury AFP odhadnut na desítky milionů švýcarských franků (stovky milionů korun).