Jak zlepšit konkurenceschopnost Česka?

S touto otázkou oslovili redaktoři HN několik představitelů generace mladých ekonomů. Pokusili jsme se získat názory nadaných lidí, kteří ještě nezastávají vysoké nebo prestižní funkce hlavních ekonomů bank či členů NERVu, i když někteří z nich (Ján Palguta nebo Jana Chvalkovská) pomáhali NERVu při přípravě některých dílčích materiálů.

 

Jakub Steiner, vyučující na CERGE-EI a Northwestern University v USA

Zásadní jsou vymahatelnost práva a potlačení korupce. Možná nejhorším důsledkem korupce je, že lidé vnímají byznys jako sprosté slovo. Když bude obchod vnímán jako zdroj bohatství, přitáhne tu talentovanější a slušnější část naší společnosti. Pomoci mohou i jednodušší kroky, jako jsou jednotné státní maturity. Naopak, k bohatství příliš nepomůžou ideologické bitvy za rovnou daň nebo proti ní, anebo strašení státním dluhem. 

 

Filip Pertold, působí na Aarhus University v Dánsku

Dlouhodobě se ukazuje, že nejlépe se žije v zemích, kde si lidé dokážou dobře předávat znalosti a dovednosti (efektivní a dostatečně financovaný vzdělávací systém), přicházet s novými nápady (efektivní a dostatečné financování vědy a výzkumu), tyto nápady dostatečně rychle převádět do praktického využití v ekonomice (snadné zakládání a ukončení firem, snadné najímání a propouštění zaměstnanců, efektivní finanční systém).

 

Ján Palguta, působí na CERGE-EI

Českou konkurenceschopnost nejvíc poškozuje neúčelnost veřejných investic, netransparentnost veřejných rozpočtů, klientelismus a korupce úředníků a politiků. Pomoci může nový zákon o veřejných zakázkách. Smlouvy by měly - tak jako na Slovensku - být na internetu, s tím, že ve zveřejněných dokumentech se musí dát vyhledávat fráze, tedy nesmějí se zveřejňovat pouze nafocené dokumenty.

 

Jana Chvalkovská, doktorandka na Institutu ekonomických studií UK

Hlavním hnacím motorem konkurenceschopnosti států jsou podniky a podnikatelé. Pokud chce Česká republika dlouhodobě uspět na mezinárodní úrovni, je třeba, aby se maximálním způsobem zaměřila na vytváření příznivých podmínek pro vznik, rozvoj a růst podniků. Pro prosperující podniky je nutné vytvořit takové podmínky, aby měly důvod v České republice zůstat.

 

Filip Matějka, CERGE-EI

Vláda může podpořit pružnost trhu práce, snížit daně z příjmu, do nichž počítám i zdravotní a sociální pojištění, a místo nich plošně zvýšit například spotřební daně nebo daň z nemovitosti. Dál je potřeba stabilizovat daňové a legislativní prostředí, podporovat vzdělávání a základní výzkum, omezeně podporovat inovace a aplikovaný výzkum.

 

Jaroslav Borovička, působí na University of Chicago v USA

Vláda dlouhodobé prosperitě pomůže více, pokud se místo na cílenou aktivní politiku zaměří na to, aby řádně fungovaly služby, které stát poskytuje. Nemusí se tolik starat o fungování soukromého sektoru, který je většinou schopen si poradit sám, prvořadou úlohou vlády by měla být konkurenceschopnost státní sféry - od kvalitního vzdělávání přes vymahatelnost práva až po nekorupční prostředí.