Stephen Elop v tu sobotu přišel do své kanceláře v centrále Nokie na břehu Baltského moře ve finském Espoo a pustil se do psaní. "Ahoj vespolek," začal v dopise zaměstnancům. V těch 1200 slovech, která následovala, ale nebylo nic obvyklého.

Elopova zpráva o "hořící platformě", ve které přirovnal Nokii k člověku, který uvízl mezi hořící ropnou plošinou a nebezpečným skokem do ledové vody, způsobila senzaci. Unikla totiž jen pár dní před tím, než měl oznámit novou strategii, jak pomoci výrobci telefonů z potíží. Šok, který zpráva vyvolala, byl ale přesně tím, co zamýšlel. Připravoval si půdu pro své radikální rozhodnutí vytvořit alianci s Microsoftem.

"Ve své kariéře jsem vždy zdůrazňoval transparentnost, být tak otevřený a upřímný, jak to jde," řekl Financial Times sedmačtyřicetiletý Elop, který se vedení Nokie ujal v září. V sázce je nejen přežití největšího výrobce telefonů na světě, ale i schopnost Evropy konkurovat Americe a Asii v nejmodernějších spotřebních technologiích.

Elopa najali kvůli jeho zkušenostem se softwarem. Informační technologie vystudoval a má přes deset let zkušeností u amerických firem včetně Adobe a Microsoftu. Jeho úkolem je pomoci Nokii, aby se vyrovnala s uživatelským rozhraním iPhone od Applu i s telefony, které využívají operační systém Android od Googlu.

Když Elop oznámil novou strategii Nokie, znělo to jako přiznání porážky. Nokie ale stále prodává o dvě třetiny více telefonů než nejbližší konkurent. Podíl na trhu ale ztrácí závratnou rychlostí. Nepompézní telefony Nokie se usilovně snaží přizpůsobit světu, ve kterém se telefony stále více používají jako minipočítače a lidé je vnímají jako luxusní módní doplňky.

Ve Finsku, kde je Nokia stále symbolem ekonomické síly, je Elop považován za trojského koně svého předchozího zaměstnavatele, Microsoftu. Právě americký gigant je podle analytiků vítězem zveřejněné dohody. Využitím operačního systému Windows Mobile se Nokia vzdává svých vlastních platforem a dnes je přitom software v telefonech hodnotnější než hardware.

Elop ale trvá na tom, že Nokia a Microsoft budou mít společně větší šanci, aby se staly třetím soupeřem pro Apple a Google. Rozhodnutí přidat se k Microsoftu navíc přišlo po týdnech jednání nejvyššího vedení, na kterých se zvažovala i aliance s Googlem.

Pro své obdivovatele je Elopova ochota dělat rozhodné kroky přesně tím, co Nokii chybělo. Jako první nefinský šéf firmy měl setřást finskou byrokratickou kulturu, která zaostává za neformálními způsoby firem ze západního pobřeží USA.

Ne každý je ale s novým režimem ve firmě spokojený. Když byla dohoda s Microsoftem oznámena, stovky finských pracovníků vývoje protestovaly. Mnoho z nich pravděpodobně přijde o práci. I tak ale i odboroví předáci připouštějí, že tak radikální krok byl nutný a oceňují Elopovu výřečnost.

Elop je více technik než vizionář, postrádá charisma, které má šéf Applu Steve Jobs či Steve Ballmer z Microsoftu. Ale i Ballmer poznal, že Elop má potenciál. V roce 2008 jej najal do vedení obchodní divize, aby čelil útoku firmy Google na kancelářský balík Microsoft Office.

Elopovi se pravděpodobně nepodaří najít přímou cestu k úspěchu v jeho těžkém úkolu. Cena akcií Nokie spadla o pětinu, což signalizuje nedůvěru investorů k oznámeným záměrům. Elop bude muset změny provést sám, se ženou a pěti malými dětmi na druhé straně Atlantiku. Výzvou pro něj je, aby se jeho děti ve škole se svými nokiemi staly spíše objektem závisti než výsměchu.



TROJSKÝ KŮŇ?
Kritici Stephena Elopa tvrdí, že ho do Nokie poslal sám Microsoft.
FOTO: BLOOMBERG

Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft