Kdo se zajímá o dění na světových burzách, musel na počátku roku zaznamenat intenzivní mediální kampaň kolem New Connect, alternativní polské burzy cenných papírů.

Tato dceřiná společnost varšavské burzy, která se primárně zaměřuje na financování mladých a dynamických podniků s nižší tržní kapitalizací a následnému obchodování s jejich akciemi, zahájila svou činnost už v roce 2007. Možnost vstupu na tento zahraniční trh pomocí českého zprostředkovatele se však otevřela poprvé až teď.

Boom nových IPO? Spíše ne

Od poloviny ledna takovou službu nabízí Raiffeisenbank. O tuto alternativu ke standardnímu financování podniků, které z nejrůznějších důvodů nedosáhnou na běžné bankovní produkty, se v ní začali zajímat už v roce 2009. "Vloni v červnu jsme New Connect kontaktovali poprvé, pak získali licenci autorizovaného poradce a od poloviny ledna toto poradenství nabízíme veřejnosti," říká Marek Tichý, ředitel divize Corporate Finance v Raiffeisenbank.

V současnosti banka eviduje vážnější zájem o vstup na tento trh od osmi českých firem. "Pokud všechno půjde dobře, tak brzy jedno české IPO rozšíří dosavadní seznam 185 listovaných emisí New Connectu," dodává Tichý. Ať už se to ale stane na jaře, nebo v létě, je jisté, že to nebude první česká firma na seznamu New Connectu. Své akcie tam už dnes nabízejí Photon Energy, BGS Energy a od příštího týdne také iCom Vision. Tyto firmy si cestu ke kapitálu formou úpisu svých akcií v Polsku našly samy. Podle vyjádření jejich zástupců svého kroku nelitují. "Naše očekávání se splnilo. Bez vstupu na burzu bychom nedokázali naše projekty realizovat," říká Aleš Radil z firmy BGS-Energy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se