reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(18 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  8. 3. 2011  00:00  (aktualizováno: 8. 3. 2011  17:59)

Jan Rovenský: Teplo a Tykačovo eso v rukávu

reklama
Tagy

Pokud na to máte žaludek, poskytuje vám eso schované v rukávu nepochybnou výhodu. Ovšem jen do chvíle, kdy na ně ostatní hráči přijdou a seberou vám ho, případně vás vykopají od stolu. Právě tenhle problém má v současnosti duo Tykač a Dienstl (Czech Coal) ve hře o zvyšování cen tepla.

Tykačovým esem v rukávu je všeobecně sdílený předpoklad, že uhlí ve velkolomech ČSA a Vršany patří jemu. Jenže tak to není: podle zákona jsou všechny tzv. vyhrazené nerosty vlastnictvím státu. Je to proto v posledku stát, kdo rozhoduje, zda a za jakých podmínek se bude to či ono ložisko dobývat. Není v tom žádná zvůle, pouze naprosto normální uplatnění práv vlastníka.

Je to jako s jablky

Složité? Ukažme si to na úplně triviálním příkladu ze života. Soused mě požádá, zda by mohl očesat moji jabloň a ovoce prodat. Pokud mu vyhovím, mohu si samozřejmě kromě podílu na výtěžku stanovit i různé další podmínky, které mi vyhovují. Třeba že soused přednostně nabídne jablíčka k prodeji mé oblíbené hospodské. Jestliže se mu to nelíbí, má samozřejmě svaté právo nechat moji jabloň na pokoji.

Teď stačí nahradit sebe státem, souseda Tykačem, hospodskou hladovými teplárnami a máte to. Opravdu silné karty drží tedy v téhle hře ve skutečnosti stát. Palivo pro všechny české teplárny lze s rezervou pokrýt z velkolomů Bílina (odkud ho mají již dnes garantované) a Vršany, které patří také Tykačovi. Ten nyní žádá o povolení hornické činnosti na Vršanech do roku 2052. Nikde není psáno, že ho musí dostat. Stát může těžbu nepovolit např. s odůvodněním, že uhlí bude potřebovat později. Stejně tak může být těžba povolena s podmínkou, že na vydobyté uhlí budou mít předkupní právo teplárny (nebo třeba státní Správa hmotných rezerv). Tykač může takovou podmínku buď respektovat, nebo nechat uhlí uhlím a vrátit se k tunelování investičních fondů.

Nová těžba zdražení nezabrání

Případné prolomení limitů těžby by přitom situaci tepláren nevyřešilo. Pokud by stát nedokázal přimět Czech Coal, aby dnes poskytoval teplárnám uhlí z velkolomu Vršany, jak by toho chtěl dosáhnout zítra v případě uhlí z velkolomu ČSA (pokud připustíme krajně nepravděpodobnou možnost, že by Horní Jiřetín skutečně padl)? Navíc trojnásobné zdražení tepla, kterým nás teď straší ministerská komise, nás údajně čeká do tří let. Ani v pro Tykače nejrůžovějším scénáři by se přitom rypadla nezakousla do uhlí pod Jiřetínem dříve než v roce 2022. To by nám proti případnému zdražení v roce 2015 opravdu moc nepomohlo.

Ostatně, když už je řeč o ministerské komisi – většině lidí uniklo, že je složená převážně z provařených zastánců rozšiřování dolů. Je vlastně milým překvapením, že neprorokují zdražení desetinásobné či stonásobné. Nakonec to ale vyjde nastejno.

"Tykačovým esem v rukávu je předpoklad, že uhlí patří jemu. Jenže to tak není: podle zákona jsou všechny tzv. vyhrazené nerosty vlastnictvím státu."

Autor je vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR

(přečteno 6911x)
DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 18
akorat mohly prijit hned, jste frajeri proste ze jo (anonym)
:-))
dnes až 2x (P3K)
Díky za oba dobré články, pane Rovenský!
díky (Jan Rovenský)
Dobrý den, upřímné díky, který je ten druhý? Zdá se, že mi něco...
jo hochu, něco ti sem tam uniká (miroslav)
dobré úmysly je potřeba prosazovat s promyšlením všech souvislostí.Takovou...
Limity (Jan Rovenský)
Poslyšte, Miroslave, tohle není úplně fér. Moc se o tom neví,...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama