Více než třinácti stům agentur práce v Česku hrozí existenční potíže. Nejpozději od prvního dubna musejí mít sjednané pojištění pro případ svého úpadku i úpadku firmy, do které své zaměstnance posílají pracovat. Jinak automaticky přicházejí o licenci. Včera, tedy sedm dnů před inkriminovaným termínem, nenabízela pojištění v takto požadovaném rozsahu žádná z pojišťoven.

Loni v režimu legislativní nouze schválená novela zákona o zaměstnanosti má podle ministerstva práce a sociálních věcí omezit činnost různých pochybných agentur a ochránit jejich zaměstnance v případě insolvence zaměstnavatele. Agentury ale pojištění zatím shánějí marně. "Od února obcházím všechny možné pojišťovny. Žádná nemá k dispozici produkt, který by pojišťoval nás a současně i firmy, kterým své zaměstnance dodáváme. Ten zákon je paskvil, nedivil bych se, kdyby někdo zažaloval stát za to, že znemožňuje podnikání," říká například majitel agentury Interservis Rudolf Pavlík.

Podle právníků by taková žaloba mohla být na místě a agentury, jako jsou Manpower nebo Grafton už takovou možnost připravují. "Agentury, které patří zahraničním investorům, by se mohly bránit žalobou kvůli možnému porušení dohody o ochraně investic," soudí například expertka na pracovní právo JUDr. Nataša Randlová z právní kanceláře Randl Partners. Šlo by u nás v takovém případě zřejmě o jedny z prvních žalob na stát ohledně pracovního práva.

Agentura, která k prvnímu dubnu nevyhoví požadavku na vlastní pojištění a zároveň pojištění takzvaného uživatele (firmy, kde agenturní zaměstnanci pracují), podniká neoprávněně. Platnost pracovních smluv zaměstnanců tím ale předčasně nekončí. Továrny, které u nás využívají práce agenturních dělníků, tak o dělníky nemusejí přijít. Alespoň ne hned. Jde o menší podniky i velké typu Panasonicu, Škody Auto nebo Siemensu. I tak ale situaci s obavami sledují. "Věříme, že se celou záležitost podaří zdárně vyřešit," reagoval mluvčí Siemensu Pavel Kaidl.

Pojištění agentur proti úpadku od včera začala nabízet pojišťovna Uniqa, o něco dříve i Slavia a ČPP. Ministerstvo práce na základě toho tvrdí, že agentury zákonu vyhovět do konce března mohou. "Máme zprávy, že tento produkt už na trhu je," uvedla včera mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Neodpověděla už ale na otázku, zda budou moci agentury od dubna podnikat v případě, že pojištění nebude plně odpovídat zákonu. Zástupci zmíněných pojišťoven totiž přiznali, že jejich produkt se týká jen pojištění agentur, ale už ne podniků. "Od počátku jsme upozorňovali ministerstvo, že nebude technicky možné produkt, tak jak požaduje zákon, postavit," říká mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová. Za pojistné by měly agentury zaplatit řádově statisíce ročně, přitom ale Ústavní soud platnost novely, která pojištění nařizuje, na základě podnětu opozičních poslanců od příštího roku zrušil.



O PRÁCI NEPŘIJDOU. SNAD
Dělníci, které agentury vysílají na práci do továren, například do Škody Auto (na snímku), se podle názoru právníků zatím o práci bát nemusejí. Přijde-li agentura kvůli chybějícímu pojištění proti úpadku o licenci, pracovní smlouvy trvají nadále. Je ale otázka, jak dlouho.
FOTO: ARCHIV HN

Agentury a pojistné

1 až 5

milionů korun by měly ty největší agentury práce platit ročně pojistné proti svému úpadku a úpadku takzvaných uživatelů. U menších agentur jde o částku řádově několika set tisíc.

1323

agentur práce v Česku se týká novela zákona, která zavádí od dubna povinné pojištění proti úpadku. To v rozsahu požadovaném zákonem v současné chvíli pojišťovny v nabídce nemají.

100 000

svých zaměstnanců celkem vysílají nyní agentury práce do stovek podniků v Česku. Před třemi lety byl tento počet o 70 tisíc vyšší.