reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(2 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  12. 4. 2011  00:00  (aktualizováno: 12. 4. 2011  02:41)

Tibor Navracsics: Bůh žehnej Maďarovi!

Tibor Navracsics, maďarský vicepremiér, ministr spravedlnosti a stratég reforem.
reklama
Tagy

Ptejte se Slováků, proč je dvojí občanství maďarské menšiny problém, řekl v rozhovoru pro HN Tibor Navracsics, maďarský vicepremiér a ministr spravedlnosti a státní správy z konzervativní strany Fidesz. V kabinetu s osmi superministry má Navracsics výsadní postavení, je odpovědný za strategii reforem. Příští týden, rok od drtivého volebního vítězství Fideszu, Maďarsku přijme novou ústavu. Už loni přitáhl pozornost nápadem udělit občanství příslušníkům maďarských menšin v zahraniční, zvláštní krizovou daní pro firmy ve finančním, energetickém a maloobchodním sektoru, omezením pravomocí ústavního soudu a tvrdým mediálním zákonem.

HN: Jaká je vaše vize toho, jak by mělo Maďarsko vypadat po čtyřech, osmi či více letech vlády Fideszu?

Konkurenceschopná, svobodná a nezávislá země v Evropě. Konkurenceschopná znamená silnou ekonomiku, silné záruky ochrany lidských práv a silnou sociální politiku, abychom mohli reintegrovat ty méně šťastné sociální skupiny. Svobodná znamená, že v rámci EU můžeme ochránit naši svobodu, že má silnou stranickou strukturu a občanskou společnost. Nezávislá znamená v rámci EU a NATO a střední Evropy.

HN: A kde je v té vizi místo pro maďarské menšiny za hranicemi Maďarska?

Protože znáte historii, dobře víte, že v roce 1920 se maďarských menšin nikdo neptal, zda chtějí žít v Československu nebo v Rumunsku. Velká část maďarského národa zůstala za hranicemi, a to je politický problém. Po pařížských dohodách menšiny neměly všechna lidská práva. Teď s nimi máme velmi dobré vztahy.

HN: Přesto jim ale nová ústava volební právo nenabídne.

Ještě ne. Debata o volebním právu pro maďarské menšiny ale trvá. Budeme mít zvláštní volební zákon, který to stanoví.

HN: Proč si myslíte, že otázka volebního práva pro menšiny vytváří takové napětí ve vztazích se Slovenskem, a ne s Rumunskem, kde je maďarská menšina početnější?

To se musíte zeptat Slováků, protože Slovensko je jediná země v Evropě, která má problém s právem na získání občanství pro maďarské menšiny. Je to otázka domácích slovenských politických bitev.

HN: Zpět k ústavě. Čekáte z Evropy podobnou vlnu kritiky po přijetí ústavy, jako přišla po přijetí mediálního zákona?

Doufám, že debata nebude tak emocionálně vypjata. Novou ústavu píšeme podle současné evropské legislativy. Kapitola o lidských právech je založena na unijní Chartě základních práv. Kapitoly o státních institucích jsou téměř netknuté v porovnání s tím, jak je to v současné ústavě. Máme novou kapitolu o veřejných financích, kde chceme zahrnout poslední vývoj v Evropě: jsou tam automatické mechanismy bránící zadlužování. Chceme zavést silnou a opatrnou finanční politiku.

HN: Prý bude první věta ústavy bude "Bůh žehnej Maďarovi"...

To je první věta maďarské státní hymny, "Bůh žehnej Maďarovi". Je to 180 let starý verš a nikdo, dokonce ani komunisté, to nezměnil.

HN: Někteří politici, hlavně na Slovensku, by to mohli nazvat vyvoláváním ducha Velkého Maďarska. Jaká by byla vaše odpověď na jejich obavy?

Ubozí Slováci. Není nic výjimečného, že první verš z hymny a první věta ústavy jsou to samé.

HN: Proč Fidesz loni po volebním vítězství nepřišel nejprve s nějakým ekonomickým programem a až potom s tématy jako občanství pro menšiny. Zkráceně řečeno, proč byl nejdřív nacionalismus a až potom ekonomika?

To není nacionalismus. Nebyla to provokace vůči jiné zemi. Ale řekl bych, že téměř ve stejnou dobu v srpnu jsme představili akční plán, který snížil daně, snížil regulaci pro malé a střední podniky, pokusil se restrukturalizovat zdroje z EU, politika oživení ekonomiky se dělala paralelně, simultánně. Stejně tak jsme začali dělat reformu veřejné správy.

HN: V ekonomice jste zavedli zvláštní daně pro některé sektory, představili plán zaměřený hlavně na malé a střední podniky. Kdy očekáváte, že se ekonomická situace se zlepší? Politika založená na úsporách je pro nás slepou uličkou. Cesta ven je závislá na světové ekonomické krizi a na růstu v Německu, jehož trh je pro nás nejdůležitější. Pokoušíme se dát víc peněz malým a středním podnikům, pro oživení růstu potřebujeme víc motorů. Krizová daň bylo nutné, a nikoli příjemné řešení. Nutné bylo proto, že protože polovina maďarské populace žije na hraně nebo za hranicí chudoby. Politika úspor nemá v Maďarsku smysl, protože mezi populací už nejsou zbytné peníze. Naše ekonomická krize je hlubší než například v České republice. HN: Ale podle statistik je Maďarsko v EU po Maltě druhá země s nejnižším podílem zaměstnaných...

Proto jsme od prvního ledna zavedli šestnáctiprocentní rovnou daň z příjmu. Potřebujeme rozšířit ekonomiku, vrátit část pracovních míst z šedé do legální ekonomiky. A musíme i vytvářet nová pracovní místa.

HN: V programových dokumentech situace v Maďarsku připomíná vládu bratrů Kaczyńských v Polsku s velkým důrazem na roli státu v ekonomice a společnosti. Ale na druhé straně hospodářství potřebuje víc ekonomické aktivity lidí. Jak to chcete skloubit s větší rolí státu?

Chceme silný, malý a efektivní stát. V Maďarsku byl v posledních letech stát neustále oslabován. Bylo hodně privatizací, dokonce i veřejných služeb, což byla chyba. Zkoušíme přeorganizovat stát tam, kde jako v případě zdravotnictví je nutné, aby služby zajišťoval stát. Velká debata se vede o vzdělávání, které má na starosti místní vláda. Někde mají problémy s financováním škol. Hledáme řešení, zda nebude lepší to převést do kompetence centrálního rozpočtu.

HN: Maďarská společnost je rozdělena. Před rokem 2006 toto rozdělení bylo cítit, potom bylo možné ho přímo vidět. Jak ho lze překonat? A může v případě nějaké rozbušky, třeba spojené s citlivou romskou otázkou, přerůst do nějaké formy násilí? Mohou se opakovat protesty jako v roce 2006?

Odpovědí je dobrá vláda a dobrá politika. Loni v dubnu jsme ve volbách dostali mandát dvou třetin poslanců, to je velký konsenzus. Víme, že potřebujeme dobrou vládu a dobré programy. Protože vytváření pracovních míst, sociální politika, dobrá a efektivní veřejná správa nejsou otázkou levice či pravice, nýbrž dobré vlády.

HN: Byla by součástí dobré vlády třeba nabídka spolupráce pro Jobbik (ultranacionalistická strana - pozn. red.)? Je tato strana nebezpečím pro maďarskou demokracii?

Jobbik je opoziční parlamentní strana. Dost často hlasují se socialisty. Nejsou nebezpečnější než komunisté v České republice.

Tibor Navracsics
*13. 6. 1966 Vystudoval práva a politologii. Je profesorem na budapešťské Eötvös Loránd University. V roce 2007 ho studenti pasovali na "učitele roku". Začátkem devadesátých let působil v komunální politice ve Veszprému. 1998-2002 byl šéfem odboru komunikace ministerského předsedy. Jako šéf odboru politických analýz formoval program Fideszu. Po roce 2006 byl šéfem poslaneckého klubu Fideszu. Od loňska je vicepremiérem a ministrem spravedlnosti a veřejné správy.
FOTO: HN - LIBOR FOJTÍK

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 2
za dobrotu... (LL)
Mali sme to po vojne vyriesit ako Poliaci a Vy s Nemcami...bol...
Tibor Navracsics: Bůh žehnej Maďarovi! (Cidd)
Dobrý myšlenkový průjem: "Chceme silný, malý a efektivní stát"...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
 
reklama
reklama
reklama