reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(1 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  28. 4. 2011  00:00  (aktualizováno: 28. 4. 2011  04:40)

Julie Hrstková: Daň nemusí být to nejhorší

reklama
Tagy

Když Ústavní soud zrušil jednorázové zdanění státního příspěvku stavebního spoření, v závěsu za majiteli tohoto produktu zajásali vlastníci slunečních elektráren. Okamžitě dovodili, že když soud nepovolil jednu mimořádnou daň, existuje dost velká šance, že ze stejného důvodu nařídí zrušit i zdanění solárního byznysu.

Obě daně mají mnoho společného - mluvilo se o nich jako o protiústavních, a jejich projednávání se tak dostalo až na stůl ústavních soudců. Což ovšem nutně neznamená, že i výsledný názor tribunálu musí být v obou případech stejný.

Ústavní soud zdůvodnil zrušení daně ze stavebního spoření tím, že nový zákon začal platit až v době, kdy lidé splnili podmínky pro získání státního příspěvku (tedy celý rok spořili, kolik měli) a čekali, že si přijdou na plnou podporu. O dani proto soudci prohlásili, že nejde o faktickou daň, ale o dodatečné snížení právního nároku.

V případě solárního byznysu byl zákon obsahující srážkovou daň schválen loni na podzim. Daň se má platit po tři roky, jako první mají být zdaněny příjmy za letošek, takže určitý předstih by tady byl. Je fakt, že i tato daň zasahuje do již rozjetých vztahů, v jejichž rámci museli podnikatelé splnit zákonem dané podmínky, aby na podporu dosáhli. Zda ale soudci rozhodnou v jejich prospěch, přesto není vůbec jisté. Proti principu zpětné platnosti zákona zde stojí argument, že daně lze s předstihem měnit vždy.

Rozhodnutí soudu v prvním gardu potěšilo majitele stavebního spoření i solární byznys. Jen je otázka, jak dlouho bude ono potěšení trvat. Účastníci stavebního spoření sice nepřijdou o polovinu státního příspěvku za loňský rok, do budoucna ale s velkou pravděpodobností dostanou ještě méně, než navrhuje soudem zamítnutý zákon. A ministr financí se dokonce nechal slyšet, že kvůli rozhodnutí soudu navrhne stavební spoření zrušit úplně.

Něco podobného může potkat třeba i solárníky. I ti se mohou u soudu dobrat jistého zadostiučinění. Až na to, že v konečném důsledku jim může připadat navržená tříletá srážková daň daleko výhodnější než to, co si nakonec vydobudou.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 1
Julie Hrstková: Daň nemusí být to nejhorší (ano)
dan by měla být tak 40% at je rychlý konec nás všech,trochu daní,trochu...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama