reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  30. 6. 2011  00:00  (aktualizováno: 30. 6. 2011  14:37)
Nové muzeum

Artbanka

Vybydlený palác u Karlova mostu slouží mladému umění.
reklama
Tagy

Do záplavy poutačů v turisty přetížené Karlově ulici v Praze přibyl nový, s fotografií sochy Saddáma Husajna svázaného v obřím akváriu. Bizarní dílo Davida Černého má přilákat pozornost k expozici současného umění. Artbanka Museum of Young Art se minulý týden zabydlela ve zdevastovaném paláci Colloredo-Mansfeld. Stačily čtyři týdny intenzivních vyklízecích prací a malování a díla nejmladších českých umělců v konfrontaci s několika ikonickými osobnostmi posledních dvaceti let získala velkorysý prostor.

Nové muzeum nabízí vzrušující kontrasty: zázemí vznešené historické stavby na exponovaném místě versus drzé, vtipné, bezpředsudečné umění začínajících tvůrců. Ti se konfrontují či vyrovnávají se svými učiteli, v muzeu vystavují Kurt Gebauer, Václav Stratil, Vladimír Skrepl, Jiří David, Lenka Klodová, Jiří Černický, Krištof Kintera a například David Černý.

Obrazy k pronajmutí

Na čtyřech tisících metrech vystavuje přes sto třicet umělců. Členitý interiér přirozeně odděluje několik svébytných výstav s tematickým zaměřením. Jednotlivé části připravili dva kurátoři - Vlado Beskid a Radek Wolmuth. Expozice z velké části vycházejí ze sbírky Artbanky, iniciativy, která trvá několik měsíců a která nákupem děl podporuje čerstvé absolventy uměleckých škol.

"Artbanka nakupuje díla umělců, kteří se po absolvování školy přirozeně ocitli ve vzduchoprázdnu. Ještě nemají kontakty ani jméno. Díla vybírá odborná komise z těch prací, které doporučí pedagogové," říká galeristka Olga Dvořáková, jejíž galerie Dvorak Sec Contemporary vznik Artbanky iniciovala.

Časem by se muzeum mělo samo financovat z pronájmu děl. Ta bude Artbanka nabízet firmám, institucím i jednotlivcům za čtyři až deset tisíc korun na rok. "Inspirovali jsme se podobnými aktivitami v Austrálii a Kanadě. Zatím jsme ale od samofinancování ještě hodně daleko," dodává galeristka, podle níž je z pěti set děl pronajatých pouze třicet.

V zimě se netopí. Zatím

Jedna z výstav v muzeu Artbanky se věnuje street artu a jeho "fúzi" se světem galerií, jiná nachází půvab i mnoho významů v dílech, která jsou pouze černobílá. Další expozice zkoumá témata, která přináší město. Všechny části muzea však mají podobný koncept: vedle nejmladších umělců vystavují i jejich učitelé, často tvůrci zvučných jmen.

Rozdíl mezi nimi se však může v budoucnosti setřít. Stane se "uznávaným" autor fantaskních obrazů Jan Vytiska? Nebo Kateřina Karlová a její houpací, zčásti vypreparovaný kůň? Nebo writer Epos 257, který u vchodu do muzea instaloval funkční automat na pomůcky pro sprejery?

Muzeum Artbanky bude otevřeno, dokud se město, jemuž palác patří, nerozhodne objekt rekonstruovat. Respektive otevřeno bude do podzimu a potom zase od jara. Pokud se totiž nenajde sponzor, který by zajistil alespoň minimální vytápění vybydleného paláce, musí nové muzeum na zimu zavřít.

HLAVA JE PRAVÁ

Houpací kůň v životní velikosti je částečně vypreparované zvíře. Autorkou sochy i někdejší milující majitelkou hnědáka je Kateřina Karlová.
FOTO: ARTBANKA MUSEUM OF YOUNG ART

 

Video na www.life.ihned.cz

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
 
reklama
reklama
reklama