reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  24. 8. 2011  00:00  (aktualizováno: 24. 8. 2011  04:31)
vláda: Další rozepře v koalici

Ani den bez hádky. Bátora a teď karty

Po Bátorovi se vláda pohádala kvůli kartám pro důchodce. Ministři za TOP 09 nepřijdou na jednání vlády, pošlou náměstky.
reklama
Tagy

Petr Nečas asi dospěl k přesvědčení, že jedinou cestou, jak řešit odlišné názory v koalici, jsou ostré výpady, nejlépe pak v médiích. A to bez ohledu na to, zda se jeho "reformní" tým zrovna hádá, či nikoli.

Včera totiž rozeslal tiskovou zprávu, v níž rázně zavrhl plán ministra práce Jaromíra Drábka na vydání platebních karet důchodcům. "Tento projekt může dramatickým způsobem zkomplikovat život mnoha seniorům, a proto jeho realizaci nepřipustím," nechal se slyšet předseda ODS. Ani se nepokusil vyříkat si to s místopředsedou TOP 09 osobně a nerozdmýchávat další koaliční třenici.

Nečasova prudká reakce na Drábkův návrh, který ještě nemá ani žádnou formální podobu, přišla den před jednáním vlády, na níž budou chybět ministři za TOP 09 - na protest proti setrvání Ladislava Bátory, který urazil jejich předsedu Karla Schwarzenberga, na ministerstvu školství.

Kompromis na cestě

Poslední z dlouhé řady koaličních krizí se tak jen vystupňovala, z duelu Věci veřejné versus Miroslav Kalousek a spol. se už stal spor TOP 09 s oběma vládními partnery. Občanští demokraté si sice drží od Bátory, někdejšího kandidáta radikální Národní strany, distanc, ale vyčítají Kalouskovi, že ohrožuje vládu kvůli výrokům řadového úředníka. Navíc mu vytýkají, že nepodpořil Nečase v jeho kritice před několika měsíci, když Bátora k Josefu Dobešovi (VV) nastupoval.

Véčkařský ministr se za slova podřízeného omluvil, ale dodal, že jej neodvolá. Současně TOP 09 opakuje, že musí odejít buď Dobeš, nebo Bátora. Zdá se, že situace je zablokovaná. Jenže TOP 09, která se rázem ocitla proti dvěma soupeřům, začíná opatrně couvat. Předseda jejích poslanců Petr Gazdík včera pro HN připustil, že by se mohlo najít východisko. "Kompromis může být třeba v tom, že pan ministr odvolá pana Bátoru a třeba si ho nechá v jiné pozici na ministerstvu," prohlásil Gazdík.

Ostatně když se koalice v dubnu stejně "zásadně" hádala o další setrvání ministra obrany Alexandra Vondry, poškozeného kauzou Promopro, nejdříve TOP 09 žádala jeho bezpodmínečnou rezignaci, aby se nakonec spokojila s tím, že "udělala, co mohla".

Kalouska zastoupí člen ODS

Minimálně dnes však ministři TOP 09 ještě budou protestovat proti infiltraci extremistů do státní správy a pošlou za sebe do Strakovy akademie své náměstky. V případě Miroslava Kalouska, jehož daňovou reformu včetně zdanění hazardu má vláda na programu, to nemusí být pro občanské demokraty špatná zpráva - ministra financí bude zastupovat první náměstek Ladislav Minčič, což je člen ODS.

"Od TOP 09 je to podivná strategie, náměstek může sice na vládě mluvit, ale nemůže hlasovat," zlobí se však na politiky TOP 09 místopředseda ODS a bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil.

 

Třináct krizí za třináct vládních měsíců

Barták na ministerstvo financí: přes nesouhlas ODS si vzal Miroslav Kalousek za náměstka exministra obrany Martina Bartáka, podezřelého z korupce.

Povodňová stovka: premiér se ohradil proti dlouhodobému placení tzv. povodňové stovky, a tak ji Kalousek musel zařadit jen na rok 2011.

Promopro I: kontrola na Úřadu vlády, kde podřízení Miroslava Kalouska prověřili hospodaření při předsednictví EU 2009, které měl na starost Alexandr Vondra - najevo vyšla kauza Promopro.

Drobil rezignoval: ministr životního prostředí skončil, když vyšlo najevo, že jeho podřízení hovořili o manipulacích zakázek.

Promopro II: Ve sněmovně vystoupil Alexandr Vondra ke kauze Promopro, ale svými slovy rozčílil TOP 09 i VV, které žádaly (neúspěšně) jeho rezignaci

DPH a penze: VV otočily ve spolupráci s Václavem Klausem v otázce zvýšení DPH kvůli reformě penzí. ODS a TOP 09 ustoupily.

Policejní prezident: občanští demokraté a VV se pohádali o post policejního prezidenta.

Protikorupční balíček: střetly se kvůli němu ODS a VV.

Politický byznys plán: vyšlo najevo, že Vít Bárta ještě před vstupem do politiky sepsal plán, jak získat díky firmě ABL moc - musel kvůli tomu rezignovat na post ministra dopravy.

Tisíce pro poslance: časopis Respekt napsal, že Vít Bárta dával peníze poslancům VV, aby si udržel jejich loajalitu.

John a Dobeš: premiér prohlásil, že ve vládě skončí Radek John a Josef Dobeš, proti byl prezident a nakonec i TOP 09 - John pak z kabinetu odešel.

Rekonstrukce kabinetu: plánoval ho Nečas, ale VV hrozily, že opustí vládu, a tak se musel schvalovat dodatek koaliční smlouvy.

Spor o Bátoru: náměstek ministra školství Bátora vyslovil své homofobním názory.

FOTO: HN - MARTIN SVOZÍLEK

FOTO: HN - RENÉ VOLFÍK

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Houska Ondrej nazory
Argumenty proti dohodě o volném obchodu EU s USA jsou demagogické. Smlouva se vyjednává transparentně a... »»»

 
reklama
reklama
reklama