reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(2 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  9. 2. 2012  00:00  (aktualizováno: 9. 2. 2012  02:52)
HN představují řebříček nejlepších vysokých škol v devíti žádaných oborech

Univerzita Karlova vzala VŠE primát v ekonomii

reklama
Tagy

Nejlepší ekonomickou vysokou školou v České republice je Institut ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (IES). Tato škola vede letošní žebříček 17 ekonomických fakult, tak jak jej na základě deseti kritérií sestavily Hospodářské noviny.

IES připravil o loňský primát Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze. Jde o jednu z nejdůležitějších změn v letošním hodnocení vysokých škol, které HN provedly už popáté. Ekonomie je největším hodnoceným oborem.

V letošním srovnání HN porovnávaly 71 fakult v devíti žádaných oborech - kromě ekonomie také například v informatice, medicíně nebo psychologii. Tento žebříček představuje hlavně inspiraci pro uchazeče o vysokoškolské studium. Poslední únorový den vyprší termín pro podání přihlášek.

Fakulty jsou hodnoceny například podle toho, kolik studentů vysílají na zahraniční stáže. V tom je IES mezi ekonomickými fakultami druhý nejlepší. K vítězství mu pomohly i jeho vědecké výsledky, má také nejvíce doktorandů. Dalším kritériem je třeba šance na přijetí. Hodnotil se i počet studentů na učitele - v tom patří mezi nejpříznivější architektura na VŠUP v Praze.

Ke změně na první příčce letos došlo také v chemii. Novým lídrem tohoto žebříčku je Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, která porazila konkurenci dalších pěti škol včetně celé pražské VŠCHT.

Nového vítěze má i pořadí škol v psychologii. Poprvé v pětileté historii žebříčků HN tuto příčku neobhájila Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně - letos se zařadila až na druhé místo za Filozofickou fakultu UK v Praze.

Právě Univerzita Karlova letošní žebříček ovládla - první místo její fakulty obsadily celkem pětkrát (jedno dělené). Brněnská Masarykova univerzita oproti loňsku ztratila, ale prvenství v prestižní kategorii práv se jí podařilo uhájit.

Žádné oficiální srovnání vysokých škol v Česku neexistuje. To kritizuje například vládní poradní orgán NERV - podle jeho člena pro oblast vzdělávání Daniela Münicha přitom stát má už nyní v matrikách dost informací k tomu, aby mohl univerzity hodnotit. "Nemyslím, že by stát měl sám sestavovat nějaký žebříček. Měla by ale vzniknout internetová stránka, kde by si kdokoliv - studenti, uchazeči, novináři nebo pedagogové - mohl na základě různých kritérií sestavit vlastní pořadí," doporučuje Münich. Podobně to funguje například ve Velké Británii nebo v Německu.

České ministerstvo školství však zatím nic takového nechystá - momentálně řeší spíš problém se vzbouřenými akademiky kvůli novele vysokoškolského zákona.

 

Nejlepší fakulty pro studium vybraných oborů

null

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 2
Panove, vy ste nestudovali! (Boris Fackovec)
Rebricek irelevantnych kriterii 1. svetovost skoly - skutocne...
počet vyslaných studentů :-) to by Cambridge skončila (ludva)
je to směšné, ale jde jen o čísla, která jsou o ničem.
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
 
reklama
reklama
reklama