reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(2 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  9. 2. 2012  00:00  (aktualizováno: 9. 2. 2012  02:52)
HN představují řebříček nejlepších vysokých škol v devíti žádaných oborech

Univerzita Karlova vzala VŠE primát v ekonomii

reklama
Tagy

Nejlepší ekonomickou vysokou školou v České republice je Institut ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (IES). Tato škola vede letošní žebříček 17 ekonomických fakult, tak jak jej na základě deseti kritérií sestavily Hospodářské noviny.

IES připravil o loňský primát Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze. Jde o jednu z nejdůležitějších změn v letošním hodnocení vysokých škol, které HN provedly už popáté. Ekonomie je největším hodnoceným oborem.

V letošním srovnání HN porovnávaly 71 fakult v devíti žádaných oborech - kromě ekonomie také například v informatice, medicíně nebo psychologii. Tento žebříček představuje hlavně inspiraci pro uchazeče o vysokoškolské studium. Poslední únorový den vyprší termín pro podání přihlášek.

Fakulty jsou hodnoceny například podle toho, kolik studentů vysílají na zahraniční stáže. V tom je IES mezi ekonomickými fakultami druhý nejlepší. K vítězství mu pomohly i jeho vědecké výsledky, má také nejvíce doktorandů. Dalším kritériem je třeba šance na přijetí. Hodnotil se i počet studentů na učitele - v tom patří mezi nejpříznivější architektura na VŠUP v Praze.

Ke změně na první příčce letos došlo také v chemii. Novým lídrem tohoto žebříčku je Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, která porazila konkurenci dalších pěti škol včetně celé pražské VŠCHT.

Nového vítěze má i pořadí škol v psychologii. Poprvé v pětileté historii žebříčků HN tuto příčku neobhájila Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně - letos se zařadila až na druhé místo za Filozofickou fakultu UK v Praze.

Právě Univerzita Karlova letošní žebříček ovládla - první místo její fakulty obsadily celkem pětkrát (jedno dělené). Brněnská Masarykova univerzita oproti loňsku ztratila, ale prvenství v prestižní kategorii práv se jí podařilo uhájit.

Žádné oficiální srovnání vysokých škol v Česku neexistuje. To kritizuje například vládní poradní orgán NERV - podle jeho člena pro oblast vzdělávání Daniela Münicha přitom stát má už nyní v matrikách dost informací k tomu, aby mohl univerzity hodnotit. "Nemyslím, že by stát měl sám sestavovat nějaký žebříček. Měla by ale vzniknout internetová stránka, kde by si kdokoliv - studenti, uchazeči, novináři nebo pedagogové - mohl na základě různých kritérií sestavit vlastní pořadí," doporučuje Münich. Podobně to funguje například ve Velké Británii nebo v Německu.

České ministerstvo školství však zatím nic takového nechystá - momentálně řeší spíš problém se vzbouřenými akademiky kvůli novele vysokoškolského zákona.

 

Nejlepší fakulty pro studium vybraných oborů

null

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 2
Panove, vy ste nestudovali! (Boris Fackovec)
Rebricek irelevantnych kriterii 1. svetovost skoly - skutocne...
počet vyslaných studentů :-) to by Cambridge skončila (ludva)
je to směšné, ale jde jen o čísla, která jsou o ničem.
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
Představa, že společnost rsj vydělává díky geniálním algoritmům miliardy bez rizika, je podle jejího předsedy... »»»

 
HN14 144 2
Největší softwarová firma světa ztrácí monopol. Nový šéf Satya Nadella musí přestat bránit pevnost a dát... »»»

 
reklama
reklama
reklama