reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(2 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  27. 2. 2012  00:00  (aktualizováno: 27. 2. 2012  04:20)
LÉČBA PACIENTA Z PRAHY STOJÍ V PRŮMĚRU 23 TISÍC KORUN, OBYVATELE KARLOVARSKA JEN 16 TISÍC

Nefér zdravotnictví: cena i kvalita se liší podle krajů

reklama
Tagy

Rovný přístup ke zdravotní péči v Česku je mýtus. Kvalita i dostupnost se liší kraj od kraje. Například na pacienta z Karlovarského kraje vychází necelých 16 tisíc korun, na Středočechy vydávají pojišťovny přes 21 tisíc korun. A ještě větší rozpočet na zdraví mají lidé z Prahy: v průměru téměř 23 tisíc korun. To se promítá do kvality života - v Praze i díky tomu žijí lidé v průměru o téměř čtyři roky déle než na Karlovarsku.

HN mají k dispozici nová data ministerstva zdravotnictví, na nichž je poprvé jasně vidět, že se zásadně liší, jaké léky a jak často bude pacient dostávat nebo třeba na jaké vyšetření a jak rychle ho lékaři pošlou. V systému, do něhož skrze pojistné přispívá každý stejně, je to zásadní problém.

"V posledních letech se to vůbec nesledovalo, teď když ale vidíme, jak výrazně se náklady na pojištěnce liší dle místa jejich bydliště, nemůžeme to tak nechat," říká proto ministr zdravotnictví Leoš Heger s tím, že do reformních zákonů musí přibýt formulace, podle které začnou pojišťovny dokládat, že zajišťují v celé zemi srovnatelnou péči.

Tyto rozdíly mají dopad na zdraví a kvalitu života, což dokazuje i různě dlouhá délka života. Zatímco v Praze je naděje na dožití nejvyšší (u mužů 76,3 roku), v Karlovarském kraji, kam jde z pojištění na léčbu vůbec nejméně, patří naopak k nejnižším v Česku (72,7 roku).

"Podmínky péče jsou velmi různé. Když to přeženu, tak někde pacienty nahánějí na magnetickou rezonanci přímo z ulice, a jinde mají problém se k léčbě dostat, i když ji potřebují," říká právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců a naráží přitom na dostupnost drahé specializované léčby.

Podle dat, která již dříve získalo od VZP jeho sdružení, totiž dostávají drahé léky na onkologická onemocnění nebo roztroušenou sklerózu pacienti z Prahy až dvakrát častěji než třeba z jižních Čech. A stejné to je například s rehabilitační péčí. Tu dostanou podle statistik pacienti z Olomouckého kraje zhruba desetkrát častěji než lidé z Jihomoravského kraje.

Podle poradce ministra zdravotnictví Pavla Vepřeka se liší i samotný způsob léčby. "Nemáme jasná pravidla pro to, co se s kterým pacientem kdy dělá. Lékařství se pořád bere tak trochu jako umění a výsledky jsou pak různé," říká Vepřek.

Nařízení, aby se všude začalo léčit stejně, nepřinese okamžité změny. "Ze dne na den to nepůjde. Rozdíly jsou dány historicky. Těžko vezmeme přebytečné nemocnice nebo ordinace, které v Praze vyvolávají vyšší poptávku, a přesuneme je do Strakonic," říká ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich.

S tím, aby pacient předem věděl, co kde může čekat, má už brzy pomoci hodnocení kvality. Ministerstvo zdravotnictví se s ním právě chystá začít v nemocnicích. Od léta se mají sbírat data a před koncem roku vzniknou vůbec první oficiální žebříčky.

Kolik stojí pacient

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 2
Proč tam mají nejméně?! (J.)
Nejméně mají v Karlových Varech, ve Zlíně a v Českých Budějovicích....
BYLO ZAPOMENUTO !!!! (Pomoc)
Na kraj KRÁLOVOHRADECKÝ ???
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama