reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(1 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  29. 2. 2012  00:00  (aktualizováno: 29. 2. 2012  01:46)
Věda a podnikání

Z pohostinství zamířili k nanotechnologii

Pardubická firma koupila nanotechnologii od americké univerzity. Výrobu nanovláken zahájí v květnu v Novém Městě na Moravě.
reklama
Tagy

Bez zkušeností v oboru, zato s velkou chutí do něčeho investovat se před třemi lety Daniel Možíš se svými společníky rozhodl pro nanotechnologie. Do té doby podnikal především v oblasti cestovního ruchu a pohostinství. "Nakonec jsme se rozhodli do toho jít a ukazuje se, že to bylo správné," říká nyní Možíš. Jeho firma Pardam právě dokončuje výzkumné, vývojové a výrobní centrum v Novém Městě na Moravě, kde od května začnou s výrobou nanovláken.

O zákazníky se nemusí obávat. "Máme podepsáno třináct letters of intent (předběžných smluv, pozn. red.), z toho tři jsou ve fázi jednání o množství, parametrech a cenách, lhůtách dodávky," dodává Možíš.

Americký nápad za 70 milionů

K nejmodernějším technologiím se dostali pro tuzemské firmy netypickou cestou. Zatímco Češi většinou své nápady prodávají do zahraničí, Pardam naopak odkoupil výrobu nanovláken vymyšlenou vědci Univerzity v Texasu ve spolupráci s americkou vývojovou firmou Fiberio.

Celá transakce byla podle Možíše velmi výhodná - celý projekt výroby nanovláken je stál sedmdesát milionů korun, z čehož polovinu zaplatily dotace z Evropské unie. Vyprodukovat tak budou schopni až osm tun nanovláken ročně. "V současnosti jsme jediná firma, která tento stroj vlastní, a máme i exkluzivní zastoupení na jakýkoliv další budoucí prodej těchto technologií," vysvětluje Možíš.

Ač s výrobou teprve začínají, pro zahraniční partnery a investory nejsou neznámí. Pomohla jim především úspěšná prezentace na veletrhu Nanotech 2012 v japonském Tokiu, který se konal v polovině února. Vzbudili tam velký zájem i předních japonských elektronických gigantů, jako jsou Toshiba, Panasonic či Mitsubishi. "Naše firmy se tam prezentovaly v rámci historicky prvního českého pavilonu. Vyrábí a do světa distribuují výrobní zařízení, z nanovláken i vyrábějí následné produkty, které směle konkurují obdobným světovým produktům," vysvětlila mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová.

Vedle organických nanovláken bude Pardam průmyslově vyrábět i keramická anorganická nanovlákna, což je světový unikát. "Jejich výrobě se doposud nikdo nevěnuje. Svědčí o tom i fakt, že naše vzorky dnes testuje okolo dvou set firem a akademických institucí po celém světě," říká generální ředitel společnosti Možíš.

Nanovlákna mají lepší mechanické a chemické vlastnosti než dosavadní materiály, vyznačují se obrovským měrným povrchem a jsou velmi odolné vůči teplu i agresivním rozpouštědlům. Jejich využití je obrovské: od filtrování vody či vzduchu po výrobu palivových článků, speciálních ochranných obleků, elektrod do Li-Ion baterií, LCD displejů, dále i v kosmetice či regenerativním lékařství.

Česká nanotechnologická stopa

S úspěšným vstupem na světové trhy pomohla Pardamu agentura CzechInvest. Díky jejich programu Český technologický akcelerátor mohli totiž zástupci podniku na konci roku 2010 strávit tři měsíce uvnitř technologické Mekky současnosti - v americkém Silicon Valley. Navázali tam důležité kontakty s více než desítkou amerických investorů a jejich nanovlákna začaly testovat společnosti jako Avon či Dyesol. "CzechInvest nám také velmi pomohl při prezentaci právě na japonském veletrhu Nanotech 2012," říká Možíš.

Česká republika má v odvětví nanotechnologií historicky ojedinělé postavení. Právě výroba nanovláken má totiž kořeny na katedře netkaných technologií Technické univerzity Liberec. Její výzkumný tým vedený Oldřichem Jirsákem tam v roce 2003 vynalezl první zařízení na výrobu nanovláken, které nazvali Nanospider. Stroje začala na základě libereckého patentu vyrábět společnost Elmarco, která první z nich prodala do Spojených států o čtyři roky později.


České firmy mezi nanovlákny

Výrobní stroje

Stroje na výrobu nanovláken vyrábějí například firmy Elmarco a Spur. Jde o technologii Nanospider, kterou vyvinula Technická univerzita Liberec.

Výrobci nanovláken

Samotná nanovlákna vyrábějí nebo se na jejich výrobu připravují firmy Pardam (ve světě je zastupuje Kertak Nanotechnology) či NanoVia.

Konečné produkty

Společnost Advanced Materials vyvinula a vyrábí z nanovláken fotokatalytické nátěrové hmoty.

Firma Pegas Nonwovens z nich vyrábí netkané textilie.

Třetím výrazným producentem je společnost NanoTrade, která vyrábí například sportovní oblečení nebo aditiva do maziv a nafty.V TOKIU
Generální ředitel společnosti Pardam Daniel Možíš (vpravo) a výrobní ředitel Jan Buk (uprostřed) na veletrhu v Tokiu, kde firma zaujala světové giganty svou chystanou výrobou nanovláken.
FOTO: CZECHINVEST

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 1
rozumím tomu dobře : ani 1 kč tržeb, zato 40 mil dotací (luky)
:-)) nanobioplkyplky
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
 
reklama
reklama
reklama