Ostravská kampelička Unibon končí svou činnost. Regulátor, Česká národní banka, jí odňal licenci k dalšímu působení. Banka to zdůvodnila tím, že chce zabránit uzavírání nevýhodných smluv ze strany záložny a tedy možnému ohrožení majetku členů. Rozhodnutí ČNB nabylo právní moci včera.

Novému vedení, které přišlo v prosinci minulého roku se tak nepodařilo kampeličku zachránit. Výhledově plánovalo velké investice.

V posledních letech kampeličku ovládal ostravský podnikatel Daneš Zátorský, majitel holdingu Geofin.

Ještě do poloviny loňského roku kontroloval v Unibonu 32 procent prostřednictvím své stavební firmy VOKD a samotného Geofinu. Loni v létě ale Geofin svůj zhruba dvacetiprocentní podíl prodal.

Bývalý policista a makléř Daneš Zátorský vybudoval v Ostravě impérium Geofin, do kterého patří stavební firma VOKD, kamenolomy Slezský kámen či záložna Unibon. Hlavní chloubou je ale holding CCG, zastřešující firmy z letecké branže: aerolinie CCA, dopravní CCTaxi, pilotní školu Let's Fly a Job Air - firmu, která postavila na mošnovském letišti opravárenské centrum s obřím hangárem, v němž lze dělat servis pro velká letadla. Opravují se tu saaby, české L 410 a boeingy.

Tiskový mluvčí záložny Jaroslav Odstrčilík řekl, že pobočky záložny normálně fungují a své vklady si lidé mohou kdykoli vyzvednout.

Záložna, sídlící v Ostravě, spravovala koncem minulého roku vklady přes 2,8 miliardy korun zhruba 4400 klientů.

Vklady klientů jsou ze zákona pojištěny.

"Vzhledem k přetrvávajícím nedostatkům shledala ČNB odnětí povolení za jediné možné a efektivní řešení, které zabrání dalšímu porušování právních předpisů a uzavírání nevýhodných smluv ze strany záložny a tím i ohrožování majetku jejích členů," uvedl k tomu mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Počínaje včerejškem nesmí záložna Unibon přijímat vklady, poskytovat úvěry a provozovat další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků.

Členům družstva ČNB doporučuje vyčkat na jmenování likvidátora, který posoudí aktuální situaci a určí postup likvidace. Likvidátora na návrh centrální banky jmenuje soud.

Mluvčí kampeličky řekl, že rozhodnutí ČNB o odejmutí licence bylo právnímu zástupci záložny doručeno včera v 10:30.

"Provoz Unibonu v tuto chvíli není omezen, pobočky jsou otevřeny. Máme likviditu na to, abychom mohli vyplácet vklady, také trvalé příkazy a platby, které mají lidé nastaveny, normálně běží," řekl Odstrčilík.

Dodal, že další kroky už bude řešit likvidátor, který převezme pravomoci vedení Unibonu.

Česká národní banka by jej podle Odstrčilíka měla navrhnout bez zbytečného odkladu.

"Současné vedení Unibonu musí prostudovat rozsáhlý spis k rozhodnutí o odejmutí licence. Následně bude své členy informovat o tom, co vlastně byly hlavní důvody, které vedly ČNB k tomuto kroku."


Počet kampeliček

14

včetně Unibonu. Koncem loňského září měly téměř 40 tisíc členů, kteří v nich měli uloženo 24,5 miliardy korun. Družstevní záložny musí dodržovat, stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání.



KONČÍME
Damoklův meč se nad kampeličkou vznášel od listopadu minulého roku, kdy ČNB zahájila správní řízení. Včera přišel ortel.
FOTO: ČTK