reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(1 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  4. 4. 2012  00:00  (aktualizováno: 4. 4. 2012  02:52)
Vládní krize

Jak se odchází z vlády? Věci veřejné to zvládly e-mailem

Fokus
reklama
Tagy

Sedm a půl hodiny vznikal za zavřenými dveřmi v jedné z místností sídla Věcí veřejných plán, jak oznámit koaličním partnerům odchod z vlády. Žádné varování, žádné vyjednávání, jen e-mail s tiskovým prohlášením, který v úterý vpodvečer objevili ve svých schránkách novináři.

Ne tak premiér Petr Nečas (ODS). Ten se o odchodu nejmenšího koaličního partnera z vlády oficiálně dozvěděl od svých spolupracovníků, a ti zase ze zpravodajských serverů. A to přesto, že premiérovo jméno se v prohlášení Věcí veřejných objevilo hned čtyřikrát.

Právě způsob, jakým se premiér o úmyslech véčkařů dozvěděl, jej rozčílil víc než samotný obsah jejich sdělení. Kolem šesté hodiny večer si zavolal s prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, aby se dohodli na společném postupu.

A zatímco Věci veřejné se znovu neprodyšně uzavřely ve svém sídle, duo Kalousek-Nečas přešlo do ofenzivy. Nejprve ministr financí oznámil, že by si přál předčasné volby a dodal, že Věci veřejné jsou "slizký a odporný politický subjekt". Nečas zhruba hodinu po něm živě v televizi oznámil, že se spolu s TOP 09 nenechají vydírat a že hlavním problémem vlády jsou právě Věci veřejné. Byla to z jejich strany dobře promyšlená strategie: Kalousek měl být ten zlý, Nečas mírnější, konstruktivnější.

Celodenní jednání politiků nejmenší koaliční strany bylo přitom jiné než obvykle. Neuniklo z něj jediné slovo nebo náznak toho, co hodlá strana v nejbližších chvílích udělat. Zatímco jindy politici VV rádi vypouštějí z uzavřených jednání alespoň kusé informace o tom, co se vevnitř odehrává, tentokrát zůstávaly prosby HN o detaily nevyslyšeny.

A došlo i na kuriózní situace, když předseda strany Radek John chtěl jít dementovat spekulace tisku, že odchází z čela partaje. Věci veřejné se totiž v jednací místnosti zavřely tak důmyslně, že se odtud John nemohl vůbec dostat.

Dveře se pak před okolním světem uzavřely i poté, co svůj úmysl opustit vládu oznámila strana veřejně. S jindy komunikativními politiky se v podstatě nešlo spojit.

Schůzování Věcí veřejných ale nakonec mělo jednu skulinu. Sice nic neuniklo do médií, Nečas s Kalouskem však kusé informace o jeho průběhu přece jen získali. A věděli proto, že Vít Bárta, strůjce véčkařského plánu, chtěl tlakem na koaliční partnery vymoct pro stranu lepší postavení ve vládě.

I proto nakonec Věci veřejné jednaly mnohem déle, než původně plánovaly. Zaskočilo je totiž právě razantní prohlášení koaličních partnerů o možných předčasných volbách, se kterým v předsednictvu strany počítal jen málokdo. Strana se teď pohybuje na hranici volitelnosti a nové volby nejsou v jejím zájmu.

 

Co žádají VV

Premiérův plán

Premiér má do 26. dubna předložit návrh konkrétních kroků, které vrátí důvěru občanů ve vládu.

Klíčové aféry

Věci veřejné zmínily, že chtějí řešit kauzy státních Lesů ČR, krizi ve státním zastupitelství či problémy systému vydávání sociálních dávek.

Důvěra vládě

Nejmenší vládní strana naznačila, že bude trvat i na personálních změnách, rekonstruovaná vláda by prý měla předstoupit co nejdřív se žádostí o vyslovení důvěry před poslaneckou sněmovnu.

Méně úřadů

Petr Nečas má také přijít s komplexním návrhem na sloučení centrálních úřadů a ministerstev, s cílem uspořit prostředky veřejných rozpočtů.

Nová smlouva

Koaliční smlouva by se měla podle VV upravit, je prý třeba změnit termíny u klíčových programových priorit, které dosud zůstávaly neřešeny nebo byly odsouvány.

ŠÉF POSLANCŮ TOP 09 PETR GAZDÍK ODPOVÍDÁ DNES OD 11.00 NA OTÁZKY ČTENÁŘŮ HTTP://IHNED.CZ

NA ODCHODU
Šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných a jejich neformální vůdce Vít Bárta před rokem opustil funkci ministra dopravy, nyní ho budou zřejmě následovat ostatní ministři VV.
FOTO: ČTK

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 1
Škoda, že (kmet)
voliči jsou nepoučitelní a pokolikáté jich značný počet hledal...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Houska Ondrej nazory
Argumenty proti dohodě o volném obchodu EU s USA jsou demagogické. Smlouva se vyjednává transparentně a... »»»

 
reklama
reklama
reklama