reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  11. 4. 2012  00:00  (aktualizováno: 11. 4. 2012  01:16)
ODS, TOP 09 a Věci Veřejné se dohodly, že kabinet Petra Nečase bude pokračovat

Nečasova vláda žije, rekordně zvedne daně

reklama
Tagy

Petr Nečas už má zápis do historie jistý: jeho vláda se postará o největší zvýšení daní a zdražování od roku 1993. V následujících třech letech tím chce snížit rozpočtové schodky.

Výčet změn, na kterých se včera koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dohodla, je dlouhý. Dopadům zvyšování daní se nevyhne nikdo: o procento stoupne DPH, daň z příjmu bude vyšší, než vláda slibovala, vrátí se daňová progrese, skončí stropy na zdravotní pojištění, pracující důchodci přijdou o úlevy, stát si posvítí na živnostníky, vznikne uhlíková daň, stoupne daň z nemovitosti. Navíc se ještě letos začne platit zápisné na vysokých školách.

"Dnešní sazba 15 procent ze superhrubé mzdy odpovídá dani 21 procent z hrubé mzdy. Místo původně plánované sazby 19 procent budeme mít 20 procent, čili to bude pořád pod úrovní stávajícího zdanění. Proti současnému stavu tedy nedochází ke zvýšení daně z příjmu fyzických osob," přesvědčoval včera ve Strakově akademii premiér.

Největší změny

Když Nečas oznamoval, co všechno se změní, opakovaně zdůrazňoval, že největší úspory nastanou na straně státu a že vyšší daně nejsou důležité. Jenže z propočtů, které měli včera na stole ekonomičtí ministři a které mají HN k dispozici, vyplývá, že vyšší příjmy (tedy hlavně daně) budou tvořit polovinu záchrany rozpočtů v letech 2013 až 2015. Příští rok má do státní kasy přitéct o 26 miliard víc, pak o 45 miliard, a v roce 2015 dokonce o 58 miliard víc.

"Pokud sečteme všechny daňové změny, takto se daně v České republice neměnily od jejího vzniku," okomentoval Nečasův a Kalouskův balík hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Premiér i ministr financí Miroslav Kalousek především pohřbí to, co pomáhali v roce 2007 uvést v život, když seděli v Topolánkově vládě: tím, že lidé s vysokými příjmy budou platit vyšší daně a přijdou o stropy na zdravotní pojištění, fakticky skončí rovná daň.

Víc než Sobotka

Razantní daňová opatření, která budou ještě dnes schvalovat ministři, snesou srovnání snad jen s opatřeními z dílny úřednického kabinetu Jana Fischera z podzimu 2009. Tehdejší ministr financí Eduard Janota prosadil zvýšení spotřební daně, DPH, daně z nemovitosti, stouply stropy na sociální a zdravotní pojištění, upravily se výdajové paušály pro živnostníky. Vláda tehdy potřebovala dostat schodek rozpočtu pod 170 miliard korun.

Ve srovnání s plány Nečasova týmu neobstojí ani reformy z pera Bohuslava Sobotky, nynějšího šéfa ČSSD. Ten byl ministrem financí v letech 2002 až 2006 a proslul tím, že sestavoval schodkové rozpočty, i když ekonomika prudce rostla. S expremiérem Vladimírem Špidlou sice dramaticky změnil DPH, takže rázem byla ve vyšší sazbě většina zboží a stát díky tomu vybíral o desítky miliard víc, vedle toho ale zavedl výdajové paušály pro živnostníky a také snížil daně firmám.


DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Rušení gymnázií a středních škol nedává smysl. Česko má málo všeobecně vzdělaných lidí a statistiky navíc... »»»

 
reklama
reklama
reklama