reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  11. 4. 2012  00:00  (aktualizováno: 11. 4. 2012  01:16)
ODS, TOP 09 a Věci Veřejné se dohodly, že kabinet Petra Nečase bude pokračovat

Nečasova vláda žije, rekordně zvedne daně

reklama
Tagy

Petr Nečas už má zápis do historie jistý: jeho vláda se postará o největší zvýšení daní a zdražování od roku 1993. V následujících třech letech tím chce snížit rozpočtové schodky.

Výčet změn, na kterých se včera koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dohodla, je dlouhý. Dopadům zvyšování daní se nevyhne nikdo: o procento stoupne DPH, daň z příjmu bude vyšší, než vláda slibovala, vrátí se daňová progrese, skončí stropy na zdravotní pojištění, pracující důchodci přijdou o úlevy, stát si posvítí na živnostníky, vznikne uhlíková daň, stoupne daň z nemovitosti. Navíc se ještě letos začne platit zápisné na vysokých školách.

"Dnešní sazba 15 procent ze superhrubé mzdy odpovídá dani 21 procent z hrubé mzdy. Místo původně plánované sazby 19 procent budeme mít 20 procent, čili to bude pořád pod úrovní stávajícího zdanění. Proti současnému stavu tedy nedochází ke zvýšení daně z příjmu fyzických osob," přesvědčoval včera ve Strakově akademii premiér.

Největší změny

Když Nečas oznamoval, co všechno se změní, opakovaně zdůrazňoval, že největší úspory nastanou na straně státu a že vyšší daně nejsou důležité. Jenže z propočtů, které měli včera na stole ekonomičtí ministři a které mají HN k dispozici, vyplývá, že vyšší příjmy (tedy hlavně daně) budou tvořit polovinu záchrany rozpočtů v letech 2013 až 2015. Příští rok má do státní kasy přitéct o 26 miliard víc, pak o 45 miliard, a v roce 2015 dokonce o 58 miliard víc.

"Pokud sečteme všechny daňové změny, takto se daně v České republice neměnily od jejího vzniku," okomentoval Nečasův a Kalouskův balík hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Premiér i ministr financí Miroslav Kalousek především pohřbí to, co pomáhali v roce 2007 uvést v život, když seděli v Topolánkově vládě: tím, že lidé s vysokými příjmy budou platit vyšší daně a přijdou o stropy na zdravotní pojištění, fakticky skončí rovná daň.

Víc než Sobotka

Razantní daňová opatření, která budou ještě dnes schvalovat ministři, snesou srovnání snad jen s opatřeními z dílny úřednického kabinetu Jana Fischera z podzimu 2009. Tehdejší ministr financí Eduard Janota prosadil zvýšení spotřební daně, DPH, daně z nemovitosti, stouply stropy na sociální a zdravotní pojištění, upravily se výdajové paušály pro živnostníky. Vláda tehdy potřebovala dostat schodek rozpočtu pod 170 miliard korun.

Ve srovnání s plány Nečasova týmu neobstojí ani reformy z pera Bohuslava Sobotky, nynějšího šéfa ČSSD. Ten byl ministrem financí v letech 2002 až 2006 a proslul tím, že sestavoval schodkové rozpočty, i když ekonomika prudce rostla. S expremiérem Vladimírem Špidlou sice dramaticky změnil DPH, takže rázem byla ve vyšší sazbě většina zboží a stát díky tomu vybíral o desítky miliard víc, vedle toho ale zavedl výdajové paušály pro živnostníky a také snížil daně firmám.


DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama