reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  25. 4. 2012  00:00  (aktualizováno: 25. 4. 2012  02:16)
Největší sociální síť světa i krátce před vstupem na burzu roste, tempo růstu se ale snižuje

Facebook je sázka na nejistou budoucnost

reklama
Tagy

Z průměrného uživatele Facebooku dokáže firma Marka Zuckerberga vytěžit zhruba sedm korun měsíčně. A takových má 901 milionů. Proud financí získaných z reklamy sílí a Facebooku se daří nacházet i další zdroje příjmů. Růst je však pomalejší než dříve. Plyne to z finančních výsledků za první čtvrtletí, které Facebook zveřejnil v rámci příprav vstupu na burzu.

Důkladný pohled na hospodaření největší sociální sítě světa je zásadní pro investory zvažující, že na akcie s již schváleným identifikátorem FB v květnu vsadí své peníze. V paměti je ještě fiasko z přelomu tisíciletí, kdy se po prasknutí internetové bubliny "vypařily" stovky miliard dolarů. Facebook se však od "bublinových" společností liší tím, že se jen neohání počtem uživatelů, ale už i vydělává.

Čistý zisk sice Facebooku klesl o 12 % na 205 milionů dolarů, ovšem to není důvodem k poplachu. Příčinou je nárůst výdajů na marketing a personálních nákladů - Facebook přijal tisícovku nových zaměstnanců, což je v době expanze nevyhnutelné. I tak je firma obdivuhodně efektivní - na každého z více než 3500 zaměstnanců připadají roční tržby přes 1,2 milionu dolarů.

Přeceňovaný?

Klíčovou otázkou je, zda koupit akcie Facebooku i za cenu, která by sociální síť ocenila na předpokládaných 75 až 100 miliard dolarů. Lákavým příkladem je Google, který byl při vstupu na burzu také považován za přeceněný, ale i z vysoké ceny dokázal rychle růst. Facebook však míří ještě výš. "Stomiliardové ocenění by odpovídalo přibližně 25násobku tržeb. Když Google vstupoval na burzu, obchodoval se za cenu odpovídající 13násobku tržeb," upozorňuje Tomáš Menčík, analytik společnosti Cyrrus.

Mezi klady nepatří ani skutečnost, že Facebook neplánuje (a kvůli ustanovením ve smlouvách s věřiteli ani nemůže) vyplácet dividendy. Tím připomíná nejkřiklavější příklady firem končících prasknutím bubliny. Ale pozor: Apple, vyhlášený stejně záporným vztahem ke sdílení zisku s akcionáři, s tímto postojem vyrostl v nejcennější firmu světa a nakonec, když už letos v podstatě neví, co s penězi, začne dividendu vyplácet.

Konkurence nestíhá

Pro nákup mluví způsob, jakým Facebook převálcoval konkurenci. V západním světě naprosto dominuje a ani pokus Googlu otřást jeho vládou zatím nevyšel. Už mnohokrát se však ukázalo, že zvyky uživatelů se mohou bleskově změnit.

Mezi analytiky převažuje vůči výhodnosti nákupu akcií Facebooku skepse, kterou vyvažuje nadšení drobných investorů, vesměs uživatelů této sociální sítě. Češi však moc šancí na zapojení do primárního úpisu nemají. "Upozorňujeme zájemce, že poptávka bude velká, a protože manažeři emise mají právo rozhodnout o alokaci a samozřejmě upřednostní své klíčové klienty, lze předpokládat, že brokeři v Česku dostanou jen minimum akcií," říká Roman Koděra z Patria Direct.

null

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Julie Hrstková
Po šesti letech řešení největší poválečné finanční krize je svět opět v útlumu. Centrální banky varují před... »»»

 
reklama
reklama
reklama