reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  30. 4. 2012  00:00  (aktualizováno: 30. 4. 2012  01:39)
RAIFFEISENBANK JEDNÁ S PODNIKY, KTERÉ CHTĚJÍ VYDAT AKCIE

Česká burza chystá trh pro malé firmy

reklama
Tagy

Malé a střední podniky budou mít brzy možnost dojít si pro peníze i na pražskou burzu. Český trh s cennými papíry chystá speciální trh právě pro tyto firmy, kterým ve vstupu na burzu dosud bránily vysoké náklady na administrativu. Obchodování s akciemi menších firem by mělo odstartovat letos v červnu, případně na podzim. Termín závisí na tom, kdy se první malé firmy rozhodnou vydat své akcie.

Projekt, na kterém společně s Burzou cenných papírů Praha pracovaly česká Raiffeisenbank a makléřská společnost Cyrrus, je připraven ke spuštění. Hospodářským novinám to potvrdily tři nezávislé zdroje. Oficiálně se ale nikdo nechce vyjadřovat.

"Nemůžeme to komentovat," říká Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank. Stejně odpověděl i Jan Procházka z firmy Cyrrus. "Takový trh je potřeba. Pokud se něco takového uskuteční, pomůže to rozvoji kapitálového trhu a české ekonomice," zdůrazňuje Procházka. Šéf pražské burzy Petr Koblic o novém projektu nechce hovořit. Podle něj už teď mohou na pražskou burzu přijít malé firmy a na diskusi bude čas, "až něco bude za jedním rohem, a ne za dvěma či třemi".

Burza nechce nic potvrdit, dokud nebude vydání nových akcií menších firem jisté. V opačném případě by totiž vedení burzy bylo kritizováno za to, že vytvořilo nefungující trh. Získání podniků, které by vydaly akcie, má na starosti Raiffeisenbank. Podle informací HN jedná s několika zájemci.

Neopakovat polské chyby

"Vstup nových firem je pro rozjetí trhu důležitý. Poptávka ze strany podniků tu je," míní Petr Kováč, výkonný ředitel firmy Patria Finance. "Každá ekonomika v určitém stadiu rozvoje potřebuje kapitálový trh, aby se bylo možno financovat i jinak než z bankovních úvěrů. Bylo by dobré, kdyby se i u nás ukázalo, že peníze na rozvoj firmy je možné získat i jinak než žádostí o úvěr v bance," říká ekonom Pavel Kohout.

Na české burze je momentálně 27 druhů akcií, většinou jde o velké firmy. Analytici se shodují v tom, že vydání cenných papírů na burze v Praze je vhodné pro podniky s akciovým kapitálem okolo sto milionů eur, tedy asi 2,4 miliardy korun. Jen tak se vyplatí náklady na vydání akcií a přilákají velcí investoři, kteří v Praze působí.

Některé menší české podniky v poslední době získaly peníze na vedlejším trhu varšavské burzy NewConnect. Celkově je na něm 375 akciových titulů, z toho čtyři české firmy. Při uvádění akcií na polský trh pomáhaly Čechům i Cyrrus a Raiffeisenbank. Teď chtějí své zkušenosti využít v Česku.

Mimo jiné i proto, že New Connect se nyní kvůli překotnému růstu dostal do potíží. S některými akciemi se téměř neobchoduje. Na burzu se totiž dostaly i firmy, které jsou příliš malé a hlavně nemají šanci na další růst. Právě růstový potenciál, nikoliv dividendy jako u zavedených gigantů, láká investory k nákupu akcií malých firem.

"Vytvoření nového trhu pro malé a střední podniky bychom měli podporovat, ale mělo by to být lépe vedené než NewConnect. Požadavky pro vstup na tento trh jsou tam už příliš měkké," říká Kováč.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama