Spojené státy a Izrael se dostaly v době vrcholící prezidentské předvolební kampaně v USA do sporu kvůli íránskému jadernému programu. Americký prezident Barack Obama pak telefonoval izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a Obamův mluvčí v úterý večer zdůrazňoval, že mezi oběma politiky žádné problémy nejsou.

Netanjahu nejprve v úterý otevřeně kritizoval Spojené státy. Prohlásil, že "ti v mezinárodním společenství, kdo odmítají dát Íránu jasné meze, které nesmějí být překročeny, nemají morální právo omezovat Izrael", pokud jde o útok proti íránskému jadernému programu. Reagoval tak na pondělní prohlášení amerického ministerstva zahraničí, které opět stanovení takových ultimát odmítlo. Zopakovalo, že ani není jasné, zda Írán chce jadernou zbraň získat.

Nejmenovaní izraelští představitelé pak uvedli, že Bílý dům odmítl Netanjahuovu žádost o schůzku na okraj Valného shromáždění koncem měsíce v New Yorku s tím, že to "prezidentův program neumožňuje". Bílý dům to však popřel.

Obama má s Netanjahuem spíše napjaté vztahy kvůli rozporům v názorech na otázky, jako je výstavba izraelských osad na palestinských územích, i kvůli vzájemným osobním antipatiím.

Obamu čekají 6. listopadu prezidentské volby a židovští voliči v nich hrají důležitou roli. Agentura AP cituje nejmenované americké představitele, podle nichž se Netanjahu snaží využít předvolební kampaně k tlaku na Obamu. Agentura Reuters píše, že prezidentovi spolupracovníci uvádějí, že Netanjahu podle nich dává přednost republikánovi Mittu Romneymu. Ten má s konzervativním izraelským premiérem blízké vztahy.