reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  8. 11. 2012  00:00  (aktualizováno: 8. 11. 2012  07:13)
Fotbal

Bundesliga sílí, je příkladem i pro Anglii

Německé kluby sázejí na hospodaření beze ztrát. Na Bundesligu chodí nejvíc lidí. Nejvíc vydělává Bayern.
reklama
Tagy

S tím se nepočítalo, reagoval trenér Borussie Dortmund Jürgen Klopp poté, co německý mistr vyšel lépe ze souboje se španělským šampionem Realem Madrid. Výhra a remíza Dortmundu v tomto měření sil však ukazují nejen na výkonnostní růst a adaptaci vestfálského týmu v evropských pohárech, ale i na celkově sílící pozici německé Bundesligy v Evropě.

Stejně úspěšně si totiž vedlo Schalke proti Arsenalu a čtyři ze sedmi německých klubů v pohárech vedou svou základní skupinu v Lize mistrů nebo Evropské lize. Bundesliga se navíc v žebříčku podle koeficientů vyšplhala před italskou Serii A na třetí místo a svými výsledky za loňskou a letošní sezonu se vyrovnává anglické Premier League.

A svým fungováním mohou být německé kluby pro leckterou ligu inspirativní. Především v tom, jak hospodaří. "Bundesliga se prezentuje modelem finanční mravnosti a dobrého řízení," vypichuje pro server Espn.go.com Simon Chadwick, profesor z univerzity v Coventry. Kluby musejí například prokázat, že očekávají minimálně vyrovnaný rozpočet a existuje pro ně dvousetstránkový soupis pravidel s přesnými ustanoveními o likviditě nebo dluzích.

Kdo dluhy má, snaží se jich zbavovat, to platí o Schalke nebo Dortmundu, jehož známý příběh o tom, jak se před několika lety dostal na pokraj bankrotu, je pro ostatní dostatečným varováním. To, že v ostatních ligách dosud dluhy spíš opomíjely a kumulovaly, nadzvedlo před časem šéfa Bayernu Uliho Hoenesse. "Platíme jim stovky milionů eur, abychom jim pomohli dostat se z nejhoršího, a španělské kluby neplatí dluhy," odkázal Hoeness na ekonomickou pomoc Německa Španělsku, kde kluby dluží státu na daních 752 milionů eur.

K rozumnému spravování klubů v Německu přispívá tzv. pravidlo 50 + 1, kdy klub ovládá minimálně z padesáti a jednoho procenta vlastní občanské sdružení, což tu zabraňuje rozmachu arabských šejků a podobných mecenášů. Výjimku tvoří Wolfsburg a Leverkusen, které podléhají obřím koncernům Volkswagen a Bayer. Ty se však zavázaly své kluby dlouhodobě podporovat.

Liga tento model obhajuje. "Ano, budete mít skvělé a vážené investory, ale otázka zní: Co se stane, když budou mít jen krátkodobý zájem o podíl v klubu? Místo toho liga preferuje, aby se zajistilo, že bude stále silnější," vysvětluje člen managementu Bundesligy Christian Seifert, proč se brání vlivu nejrůznějších boháčů.

Že tento systém sklízí úspěchy, potvrzují nejen výsledky německých zástupců v Evropě. Bundesliga se opírá o ohromný zájem fanoušků a je suverénně nejnavštěvovanější fotbalovou soutěží, loni na ni chodilo v průměru rekordních 45 116 diváků a kluby musí zastavovat prodej permanentek.

Divácké nadšení se pak odráží na penězích, které do klubů tečou nejen ze vstupenek, ale i merchandisingu a sponzorů. Příjmy z komerce řadí německou ligu k nejsilnějším vůbec, Bayern Mnichov na ní v sezoně 2010/2011 vydělal podle studie společnosti Deloitte 177,7 milionu eur (přes 4,5 miliardy korun), nejvíc ze všech klubů. Zaostaly za ním Real (172,4 milionu eur), Barcelona (156,3) i Manchester United (114,5). Schalke zase s komerčním výdělkem 90,9 milionu eur trumflo zbylé anglické giganty jako Chelsea, Arsenal, Liverpool nebo Manchester City.

Liga v Německu je také velmi vyrovnaná i dramatická, což dokázal například nováček z Frankfurtu, který je po deseti kolech třetí, nebo Mönchengladbach, jenž po záchraně v baráži urval v loňské sezoně místo v kvalifikaci o Ligu mistrů. A liga vzbuzuje pozornost všude ve světě, články o jejím finančním systému vycházejí v Anglii a jako první evropskou soutěž ji vysílá televize v Severní Koreji.

 

Peníze v Bundeslize

625 MILIONŮ EUR

Německá liga v následujících čtyřech letech vydělá na prodeji televizních práv 2,5 miliardy eur, což dělá ročně 625 milionů. Oproti předešlé sezoně je to nárůst téměř o padesát procent.

171 MILIONŮ EUR

Takový je zisk bundesligových klubů v sezoně 2010/2011. Oproti předešlé sezoně je to nárůst o 33 milionů eur (24 procent). Je nejziskovější ligou v Evropě.


 

DORTMUND
Rostoucí úroveň Bundesligy demonstruje Borussia Dortmund, která v Lize mistrů doma Real Madrid porazila a v Madridu s ním remizovala.
FOTO: REUTERS

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama