Džungle regulací. Stohy formulářů. Výjimky z výjimek. Úřady mlží nebo rovnou mlčí. Podnikání v cizině má stále stigma bruselského nařízení o správně zahnutých banánech, dnes již mimochodem zrušeného. Přitom tu existuje možnost nechat si poradit, jak začít podnikat, u nás i v EU. Existuje způsob, jak zjednat nápravu, pokud vás cizí úřady budou šikanovat žádostmi o další a další zbytečná osvědčení. Existuje možnost zjistit, co musíte splnit, abyste zboží dovezené z EU mohli prodávat u nás. To vše zdarma a co možná nejpohotověji.

Podnikat v rámci EU nebylo nikdy jednodušší a 500milionový trh je blíž, než by se mohlo zdát. Tak se nebojte zeptat. Pomohou vám tři služby, které nabízí ministerstvo průmyslu a obchodu.

JAK SE VYPOŘÁDAT S FORMALITAMI

Že je v Německu a Rakousku poptávka po kvalitních řemeslnících, to je bez diskuse. Že na naší straně "hranice" máme šikovné lidi, tomu také všichni rádi věříme. Teď to dát dohromady. Může se český živnostník, třeba tesař, jen tak sebrat a odjet opravit krovy na alpském penzionu? Už několik let ano, i když pár formalit splnit musí. Státy si tak pojišťují, že specializované činnosti budou vykonávat skuteční odborníci.

Zjistit, co kam poslat, lze velice jednoduše. Stačí, když se obrátíte na Jednotné kontaktní místo (JKM). Svůj dotaz můžete napsat do internetového formuláře nebo lze zavolat či osobně zajít na živnostenský úřad v krajském městě. Možná budete překvapeni, že zrovna u vaší profese se nemusí nic hlásit, a můžete tedy vyrazit okamžitě. Pokud je však něčeho třeba, dozvíte se spolehlivé informace, a nemusíte se tak později obávat případných kontrol.

JAK SE NEUTOPIT V PARAGRAFECH

Můžete mít vše v pořádku, a přesto se stane, že si úředník postaví hlavu. Začnete dostávat dopisy v cizím jazyce, kde po vás z nesrozumitelných důvodů bude vyžadován tu správní poplatek, tu pokuta, tu dodání nějakého potvrzení. V tu chvíli vás nezajímají vzletná slova o jednotném celoevropském trhu a svobodě pohybu, v tu chvíli chcete klid na to, abyste mohli dělat to, co umíte. A sestavovat odvolání proti rozhodnutím, kterým normální člověk ani nemůže rozumět, to umí málokdo.

Proto vznikl SOLVIT, celoevropská síť, která má za úkol řešit situace, kdy úřady porušují evropské právo. SOLVIT funguje neformálně, ale zato bezplatně, rychle a úspěšně (téměř 90 procent problémů s úřady se podaří vyřešit). Ušetří tak podnikatelům v prvé řadě prostředky za právní služby, v druhé řadě pak čas, který by museli věci věnovat.

NAJDĚTE DÍRU NA TRHU

Slovo hranice pro zboží moc neplatí. Zboží se totiž po celém území Evropské unie může pohybovat zcela volně, nikdo nemůže obchodníkovi se zeleninou či elektronikou nakázat, kolik nebo jaké zboží k nám smí dovézt.

Existují ale výrobky, které by mohly být nebezpečné, a úřady proto vyžadují, aby prošly testováním nebo byly před uvedením na trh registrovány. Pokud chcete zjistit, jaké požadavky klade české i evropské právo na konkrétní výrobky, obraťte se na kontaktní místo ProCoP. Informace zdarma vyhledáme do patnácti pracovních dnů a zároveň zkontrolujeme, zda náhodou naše úřady nepožadují něco víc, než stanovují evropské předpisy.

Fronty kamionů na hranicích a celní prohlášení jsou minulostí, tak proč toho nevyužít. Pomůžeme s orientací v právních předpisech, vydělávání už necháme na vás.

V minulosti už jsme například pomohli desítkám českých živnostníků, kterým úřady v zahraničí dělaly problémy kvůli tomu, že tam přijali zakázky, nebo lidem, kteří mají problém s uznáním české kvalifikace v jiném státě EU.

Poradili jsme také občanům, se kterými po návratu ze zaměstnání v cizině úřady nekomunikují, a nejsou jim tak uznány doby zdravotního pojištění.

Četné rady jsme dali i dovozcům ze zemí EU ohledně požadavků na rozmanité výrobky od kosmetických prostředků až po hnojiva. Dotazy dostáváme tedy různé.

Mnohé otázky jsou od podnikatelů, kterým nechtěly úřady uznat zahraniční certifikáty o provedených testech dováženého zboží nebo vrátit DPH při zakázkách z EU. Často jsou problémy i s vysíláním pracovníků na zahraniční práce.

 

Barbora Hanáková
odbor vnitřního trhu a služeb MPO

 

Jak kontaktovat služby ministerstva průmyslu

Prostřednictvím internetového formuláře: http://www.businessinfo.cz/cz/dotaznik-eu

e-mailem: jkm@mpo.cz

telefonicky: 224 221 701

S mnohdy složitou administrativou Evropské unie dokážou pomoci služby ministerstva průmyslu a obchodu.
Ilustrační foto: Shutterstock