Boom těžby břidlicového plynu a ropy s následnou transformací energetiky se po Spojených státech může v podobně rozsáhlém měřítku opakovat v Rusku, Číně i dalších oblastech světa. Evropa bude v rozvoji břidlicových ložisek naopak z politických důvodů zaostávat a nemá na transformaci vyvolanou levným plynem větší šance. Uvedli to minulý týden experti na konferenci o komoditách ve švýcarském Lausanne.
Podle Torbjörna Tornqvista, který je výkonným šéfem evropského obchodníka s komoditami Gunvor, je evidentní, že těžba zdrojů vázaných v břidlicích v rozsahu podobném produkci ve Spojených státech je možná i v dalších velkých zemí světa.
"Ano, je to možné i jinde, ne ale všude," řekl Tornqvist. "Myslím, že první velkou změnu uvidíme v Rusku. Je tam politické klima, které svědčí rozsáhlým operacím v břidlicích jak v těžbě plynu, tak ropy," dodal Tornqvist. Slibný vývoj je podle něj patrný i v Číně, Austrálii a Jižní Americe.
Mnohem méně nadějný je podle Tornqvista výhled pro Evropu, která je ve svém přístupu k těžně metodou hydraulického štěpení hlubokých hornin rozdělena. V Evropě zahájily přípravy k těžbě plynu z břidlic Polsko, Británie, Ukrajina, Rumunsko, Litva a Turecko, naopak Francie, Česká republika nebo Bulharsko zatím frakování zakazují a vesměs to zdůvodňují obavami ze znečištění podzemní vody.
"Evropa? Všichni známe tamní problémy: politické potíže, nikdo nechce mít vrty v okolní krajině, problémy s podzemní vodou a další, to vše zabrání Evropě využívat její zdroje, které navíc nejsou nijak velké," řekl Tornqvist.
Podle Boba Takaie, který řídí obchodování s energetickými komoditami v japonské obchodní společnosti Sumitomo Corp., by USA a Rusko mohla v těžbě břidlicových zdrojů předehnat Čína. "Co se týče rezerv, myslím, že Čína má největší potenciál břidlicové ropy a plynu, ještě větší než USA," řekl Takai. Čína ale bude muset nejprve překonat řadu problémů od infrastruktury po dostupnost vody, která je k těžbě zapotřebí.
Tornqvist i přesto sází spíše na Rusko. "Bude to trvat dlouho (v Číně)," odpověděl Takaiovi. "A kdybych měl říci, která země bude v takovém rozsahu první, sázím dnes na Rusko." Poukázal na to, že Rusko má rozvinutou infrastrukturu, tradici průzkumu a těžby, je málo zalidněné, má dost vody a všechny další potřebné náležitosti.
Rusko a jeho plynařský gigant Gazprom už navíc podle Tornqvista zpracovávají plány rozvoje těžby z břidlic. "Z mých rozhovorů s Gazpromem vím, že už mají pokročilé plány na rozvoj břidlicového plynu a ropy," řekl.
USA začaly těžit v mohutném rozsahu plyn z břidlic teprve ve druhé polovině minulého desetiletí. Od té doby už získaly v plynu soběstačnost a podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii v nejbližších letech předstihnou v jeho těžbě nynější světovou jedničku Rusko. Levný plyn transformoval celý americký energetický trh, posílil konkurenceschopnost tamního průmyslu a poskytl největší světové ekonomice nový základ pro dlouhodobý růst.
Evropa? Všichni známe tamní problémy: politické potíže, nikdo nechce mít vrty v okolní krajině, problémy s podzemní vodou a další, to vše zabrání Evropě využívat její zdroje, které navíc nejsou nijak velké.
Torbjörn Tornqvist
výkonný šéf evropského obchodníka s komoditami Gunvor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist