Zahraniční obchod Česka se v roce 2012, navzdory nelehké ekonomické situaci v eurozóně, vyvíjel příznivě. Přebytek obchodní bilance dosáhl rekordní hodnoty 310,8 miliardy korun, což bylo o 119,7 miliardy více než v roce 2011. Ačkoli se dynamika zahraničního obchodu v průběhu roku (vlivem snížené poptávky po subdodávkách v eurozóně a v EU a snížené domácí poptávky) pomalu snižovala, celkově export v meziročním srovnání posílil o 6,4 % a import o 2,4 %.

Majoritní část českého vývozu a dovozu byla loni uskutečněna v rámci EU. Do zemí evropské sedmadvacítky mířilo celkem 80,8 % českého exportu a podíl těchto států na importu činil 64,1 %. Meziročně se závislost Česka na EU snížila o 2,2 procentního bodu, v absolutním vyjádření však export do zemí EU narostl o 85 miliard korun. Naproti tomu se meziročně zvýšil podíl na dovozu z EU o 0,3 procentního bodu, což v absolutním vyjádření představuje 48 miliard korun. Obchodní bilance se státy Evropské unie tak skončila aktivem ve výši 710 miliard korun, což bylo o 36,6 miliardy více než v roce 2011. Hlavním obchodním partnerem bylo již tradičně Německo.

NEJVYŠŠÍ PŘEBYTEK S NĚMECKEM, NEJVYŠŠÍ DEFICIT S ČÍNOU

Nejvyššího přebytku obchodní bilance dosáhla Česká republika roku 2012 v obchodu s Německem, téměř 270 miliard korun (viz tabulka). Druhou nejvýznamnější zemí podle výše dosaženého přebytku bylo Slovensko. Mezi pětici států, s nimiž ČR vykázala nejvyšší přebytky, se dále zařadily Velká Británie, Francie a Rakousko. Schodkem naopak skončila bilance zahraničního obchodu se státy mimo EU. Nejvyššího pasiva dosáhla ČR v obchodě s Čínou (minus zhruba 270 miliard korun), druhý nejvýznamnější deficit obchodní bilance byl zaznamenán v obchodě s Jižní Koreou. Vysoké pasivum dále vykázal obchod s Japonskem, Ruskou federací a Ázerbájdžánem (viz tabulka).

Z hlediska komoditní struktury se na příznivém vývoji zahraničního obchodu podepsaly nejvíce stroje a dopravní prostředky. Jejich podíl na vývozu činil 54,2 %, na dovozu se pak stroje a dopravní prostředky podílely 41,3 %.

OČEKÁVANÝ VÝVOJ ZAHRANIČNÍHO OBCHODU V ROCE 2013

Vývoj zahraničního obchodu České republiky v roce 2013 bude záviset především na dalším průběhu evropské ekonomické recese. Podle posledních výsledků konjunkturálních průzkumů z dubna a května můžeme říci, že nálady na počátku prvního čtvrtletí byly optimističtější než na počátku čtvrtletí druhého. Potřebné a pozitivní impulzy mírného oživení byly zaznamenány v květnu v Německu i eurozóně. Stagnuje však ekonomická aktivita mimoevropských ekonomik.

Dubnové výsledky zahraničního obchodu České republiky zaznamenaly mírné zlepšení. Vývoz se meziročně zvýšil o 6,4 % (16 miliard korun) a dovoz o 1,3 % (3 miliardy korun). Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se meziměsíčně po sezonním očištění zvýšil vývoz o 3,7 % a dovoz o 0,9 %. I když na výsledky působila především nižší srovnávací základna minulého roku a oživení automobilového trhu v Německu, důležité je zastavení propadu vývozu v meziročním i meziměsíčním srovnání.

Obchodní bilance dosáhla v dubnu přebytku 33 miliard korun a prozatím je velmi vyrovnaná - měsíční salda obchodní bilance se od ledna do dubna pohybují v rozpětí od 32 do 33 miliard korun a po loňském přebytku (310 miliard korun ) by tak za celý rok mohla dosáhnout přebytku zhruba 350 miliard.

Teprve až následující měsíce ukážou, zdali jde skutečně o změnu trendu a vývoz se vrátí do pozice klíčového faktoru ovlivňujícího růst české ekonomiky. Vzhledem k aktuální ekonomické situaci bychom mohli lepší výsledky očekávat až ve druhé polovině letošního roku.

Výše uvedený článek je součástí Analýzy ekonomického vývoje České republiky v roce 2012 Odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu. Analýza je v plném rozsahu k dispozici i na webových stránkách ministerstva.

 

Autor pracuje pro odbor ekonomických analýz, MPO

null

null