reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(10 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  15. 7. 2013  00:00  (aktualizováno: 15. 7. 2013  01:21)
Diplomacie

Víza do Kanady brzy skončí

Češi zrušením víz podmiňují podpis smlouvy EU-Kanada. Jan Kohout byl u jejich zavedení, resort povede i při jejich zrušení.
reklama
Kanada, ilustrační foto
Tagy

Po čtyřech letech od jejich zavedení je na dosah zrušení víz pro Čechy cestující do Kanady. Padnout by měla v řádu týdnů, maximálně měsíců. Praha kvůli tomu rozehrála vysokou hru v Bruselu - po letech jednání tam finišuje historická smlouva mezi EU a Kanadou o volném obchodu, známá pod zkratkou CETA. A Česko coby členský stát EU podmiňuje souhlas právě zrušením kanadských víz.

"Dohodu CETA chceme a vítáme. Věříme, že do doby, než bude připravena k uzavření, dojde k vyřešení otázky kanadských víz," řekl HN náměstek ministerstva zahraničí Jiří Schneider.

O víkendu to přitom byly čtyři roky, co Kanada Česku víza zavedla (kvůli Romům žádajícím azyl). I tehdy do čela ministerstva zahraničí nastupoval úřednický šéf resortu Jan Kohout. Nyní se tak před ním otevírá možnost, že by tuto citlivou otázku mohl při svém druhém ministerském pokusu dotáhnout. "Jakou hodnotu by pro Česko měla nová dohoda s Kanadou, jejíž realizaci by bránila významná asymetrie?" připustil nový ministr, že víza by měla skončit.

"Kanada si je provázanosti obojího dobře vědoma. Věříme proto, že do doby, než bude dohoda připravena k podpisu, dojde k uvolnění vízového režimu. Nelze vyloučit, že pokud Kanada režim neuvolní, pozdržíme souhlas s podpisem, a tedy také předběžným prováděním dohody," dodal Schneider.

Jde o miliardy dolarů

Kanadě přitom na smlouvě záleží, dojednává ji s EU už roky. Slibuje si od ní, že vzájemný obchod s evropskou osmadvacítkou vzroste o 20 procent, což by znamenalo roční injekci dvanácti miliard dolarů do její ekonomiky. V Kanadě je to navíc silné politické téma.

Termín podpisu smlouvy není zatím pevně stanoven. Avšak po-dle všeho je na spadnutí. Nedávno běžely na zahraničních serverech spekulace, že smlouvu by kanadský premiér Stephen Harper mohl podepsat při své návštěvě Evropy v červnu. Nakonec z toho sešlo. Avšak i na webových stránkách Evropské komise stojí, že cílem bylo smlouvu dojednat v první polovině roku 2013. Nyní se zdá, že by k podpisu mohlo dojít po prázdninách.

"Jednání o smlouvě volného obchodu mezi EU a Kanadou jsou v pokročilém stadiu blízko uzavření," sdělil HN český velvyslanec při EU Martin Povejšil. Podle něj je třeba ještě doladit některé okruhy, například výši kvót na zemědělské produkty či ochranu duševního vlastnictví.

Zákon v praxi

Pokud víza s podpisem smlouvy nepadnou, nemůže Kanada počítat se vstřícností českých politiků. Smlouvu Česko musí nejdřív podepsat, poté ji schválí obě komory parlamentu.

"Smlouva s Kanadou by neměla být ratifikována, dokud nedojde k zásadnímu posunu ve věci víz," říká místopředseda sněmovny a zahraničněpolitický expert ČSSD Jan Hamáček.

Kanada zdůvodňovala trvání víz nutností reformovat vlastní azylový zákon. Do praxe ho ale uvedla už před půl rokem, v prosinci 2012.

Česko se v nové úpravě zařadilo mezi takzvané bezpečné země původu s vysokou úrovní dodržování lidských práv, u jejichž uprchlíků kanadské úřady uplatňují zrychlené azylové řízení. To ani zavedení opatření, která snižují zneužitelnost kanadského sociálního systému, ale zatím ke zrušení víz pro Čechy nevedlo.

Kanada doposud tvrdila, že potřebuje čas, konkrétně alespoň rok, aby zákony otestovala v praxi. I to by nasvědčovalo tomu, že do konce roku 2013 víza skončí. Navíc letos upustila i od plánu zavést z podobných důvodů víza Maďarsku.


Kanadská víza

Romští azylanti

V roce 2008 a 2009 v Kanadě výrazně přibylo českých žadatelů o azyl, převážně Romů, kteří si stěžovali na diskriminaci. Někteří uspěli. V polovině července 2009 proto Ottawa zavedla víza.

Kohoutova role

K zavedení víz došlo jen pár týdnů poté, co se Jan Kohout stal ministrem zahraničí v kabinetu Jana Fischera. Vízům se snažil na poslední chvíli zabránit, ale neuspěl.

Maďarská stopa

Kanada v posledních měsících hrozila zavedením víz zase Maďarsku, odkud k ní proudili převážně romští žadatelé o azyl. V květnu se ale obě země dohodly, že se nic měnit nebude.JAVOROVÁ METROPOLE
Do Toronta, nejlidnatějšího města Kanady, by Češi mohli létat bez víz už letos. Diplomaté vyjednávají, že země javorového listu zruší vízovou povinnost výměnou za podporu obchodní smlouvy mezi EU a Kanadou.
FOTO: SHUTTERSTOCK

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 10
***** (Filip)
... S naší politickou scénou to asi nebude nikdy lepší ... a reakce...
do Kanady ani zadarmo (Michal)
nejel bych tam,nezajímá mně,jsou desítky krásnějších zemí. Jen...
zustan doma (Pavel)
Jde videt Michale,ze jsi v Kanade nikdy nebyl a ocividne si to...
Re: Víza do Kanady brzy skončí (anonym)
nezaznamenal jsem v textu ani zmínku, že by vás tam někdo zvaln...
Re: Víza do Kanady brzy skončí (stanislav)
pokud vas tam nikdo do Kanady nezve nebo neposila nechapu proc...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Julie Hrstková
Po šesti letech řešení největší poválečné finanční krize je svět opět v útlumu. Centrální banky varují před... »»»

 
reklama
reklama
reklama