Podle zástupců ČMMS naučilo stavební spoření ve svých počátcích lidi spořit, motivovat je, aby začali investovat do svého bydlení, a tak pomohli obnovit zchátralý bytový fond. "Aktuálně mají lidé na účtech stavebního spoření naspořeno 422 miliard korun. To je 16 % všech aktiv domácností," konstatuje Vladimíra Staňura předseda představenstva společnosti. ČMSS jako jednička na trhu uzavřela za 20 let své existence téměř 6,9 milionu smluv.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Klienti nejdříve využívali stavební spoření jako spořicí produkt. Později zahájily stavební spořitelny úvěrovou ofenzívu zejména v oblasti malých úvěrů určených na rekonstrukce a lidé začali stavební spoření využívat i k financování svých bytových potřeb. Od roku 1993 do srpna 2013 si zájemci vzali u Lišky 944 077 úvěrů. Téměř v polovině případů (46 %) využili klienti půjčku k pořízení bytu nebo rodinného domu, z toho třetina byly novostavby. Dalších 43 % úvěrů bylo použito na rekonstrukci a modernizaci obydlí.

ČMSS meziročně vzrostl jak objem úvěrů, tak jeho průměrná výše a rovněž cílová částka spořicích smluv. Za prvních osm měsíců roku 2013 si lidé u Lišky půjčili 17,6 miliardy korun, což je o 0,8 miliardy více než ve stejném období loni. Průměrná výše úvěru narostla o téměř sto tisíc na 732 200 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist