Dohoda staví na dlouhodobé spolupráci ČVUT s českou společností Cognitive Security, která se stala v únoru 2013 předmětem akvizice ze strany společnosti Cisco.

Projekty se budou dotýkat oborů, jako jsou umělá inteligence, machine learning nebo počítačové vědy. Spoluprací se společností Cisco získává ČVUT přístup k obrovské "reálné laboratoři", která umožní využít odborné znalosti k ochraně sítí před kybernetickými hrozbami nové generace.

"Tato spolupráce s ČVUT na poli kybernetické bezpečnosti je jedna z prvních svého druhu. Jde o novou formu partnerství, která se společnost Cisco snaží navazovat s předními výzkumnými univerzitami po celém světě. Jsme si vědomi důležitosti kybernetické bezpečnosti, proto se snažíme najít ty nejlepší mozky v oboru na celém světě a postupovat společnými silami," řekl Michal Pěchouček, ředitel vývoje bezpečnostních řešení ve společnosti Cisco a profesor na katedře počítačů ČVUT.

Program výzkumu se zpočátku zaměří na oblast machine learningu, analýzy dat nebo teorie her v kontextu kybernetické bezpečnosti, ale i na mobilní technologie nebo cloud computing. Díky nově vytvořenému partnerství se mohou nadaní studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT během studia účastnit stáží v Cisco International Internship Program. V rámci tohoto programu stráví rok prací po boku inženýrů společnosti Cisco přímo v USA a získají neocenitelné zkušenosti, které jim pak pomohou v jejich kariéře. První dva studenti se již programu účastní a působí přímo v kalifornské centrále společnosti Cisco.