Zatímco na začátku roku bylo v zahraničí 32 zastoupení ministerstva průmyslu a obchodu, na konci roku počítáme s 56 zastoupeními. Místa vybíráme společně s ministerstvem zahraničních věcí, Svazem průmyslu a dopravy a Hospodářskou komorou ČR. Mezi výsledky této spolupráce patří posílení stávajících zastoupení v Brazílii nebo Velké Británii a také otevření čtyř nových zahraničních kanceláří v následujících, pro exportéry jistě zajímavých, zemích.

AUSTRÁLIE

Kancelář v Sydney se bude soustředit na podporu českých podnikatelů a exportérů do Austrálie, na Nový Zéland i Oceánie. Čeští podnikatelé na tamním trhu mají potenciál uspět s technologiemi určenými pro důlní průmysl, dodávkami pro kolejová vozidla, nanotechnologiemi i vývojem tzv. pokročilých materiálů či vývozem spotřebního zboží a potravin. V následujícím roce se české firmy mohou účastnit národní expozice na veletrhu informačních technologií CeBIT Australia, dále významných veletrhů CORE 2014 (kolejová vozidla), Mining Australia 2014 (důlní průmysl), Fine Food Australia či DesignEX.

Vedoucí nově otevřené kanceláře v Austrálii Vojtěch Helikar dříve pracoval v agentuře CzechInvest jako sektorový specialista. Své zkušenosti tak bude moci uplatnit mj. při jednání s potenciálními australskými investory v Česku.

MAROKO

Země nyní patří k politicky nejstabilnějším průmyslově se rozvíjejícím zemím severní Afriky. Budování nových továren, dopravní infrastruktury i technologických středisek v blízkosti velkých měst přináší zajímavé příležitosti pro české exportéry. Překážkou větší dynamiky vzájemných obchodních vztahů je však malá znalost Maroka mezi českými podnikateli a lepší to není ani opačně. Tento nedostatek se bude snažit odstranit kancelář v Casablance vedená Josefem Vrbenským. Ten získal zkušenosti na marockém trhu při svém dřívějším čtyřletém působení na Velvyslanectví ČR v Rabatu.

ARGENTINA

Argentina je po Brazílii a Mexiku třetí nejsilnější ekonomika Latinské Ameriky. Země je zároveň členem klubu nejmocnějších zemí planety - G20. Pozornost českých firem si tedy jistě Argentina zaslouží. Nová kancelář ministerstva průmyslu a obchodu v Buenos Aires, kterou vede Milan Harmáček, je zde proto, aby pomohla českým firmám proniknout do této zajímavé země.

V říjnu jednala vládní delegace Argentiny ve Washingtonu se zástupci MMF a Světové banky. Nový program financování Světové banky znamená pro Argentinu významnou pomoc, pro české firmy to je možnost vrátit se na zdejší trh a celkově posílit českou ekonomickou přítomnost v oblasti Cono Suru (jih Jižní Ameriky). V Argentině má velkou perspektivu zejména těžba energetických surovin. To se odráží i na souvisejících odvětvích - petrochemie, doprava, obráběcí a tvářecí stroje, energetika, zdravotnictví a školství. Zde všude mohou české firmy najít uplatnění.

IZRAEL

Vývoz českého zboží a služeb do Izraele dosáhl v roce 2012 rekordní hodnoty 752 milionů dolarů. Vedoucí zastoupení Jiří Rak se proto bude snažit představit perspektivu tohoto trhu i dalším, především menším a středním podnikům. Využije přitom poznatky a zkušenosti získané během svého předchozího působení v Jihoafrické republice, USA a Spojených arabských emirátech, kde zastupoval jak státní, tak i soukromý sektor. Jiří Rak využil k představení nového zastoupení ministerstva v Tel Avivu Česko-izraelské obchodní fórum, kterého se 7. října účastnila podnikatelská delegace doprovázející prezidenta Miloše Zemana při návštěvě Izraele. Během fóra bylo podepsáno Memorandum o spolupráci s partnerskou organizací Israel Export & International Cooperation Institute.


Autor je pověřený řízením agentury CzechTrade zdenek.valis@czechtrade.cz


Ministerstvo průmyslu a obchodu má nové zastoupení také v Sydney.
Ilustrační foto: Shutterstock