Americko-japonská společnost Westinghouse předá dnes koncernu ČEZ konečnou podobu technické části nabídky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Oznámil to včera Westinghouse. Česko-ruské konsorcium MIR.1200 podalo konsolidovanou nabídku minulý pátek.

Podle původního harmonogramu měl ČEZ vybrat vítěze zakázky za několik set miliard korun letos na podzim. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš ale už v létě řekl, že ČEZ o dostavbě Temelína rozhodne koncem roku 2014 nebo až v roce 2015.

Ředitel české pobočky Westinghouse Pavel Janík uvedl, že v rámci tendru zbývá jednání o obchodních podmínkách a o ceně. ČEZ tak může vybrat vítěze na začátku roku 2014 a nová vláda se k výběru může vyjádřit po svém zformování.

Dvouletá platnost nabídek měla původně vypršet v polovině příštího roku. Nyní mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž upřesnil, že platnost nabídek vyprší až zhruba v polovině roku 2015.

"Protahovat tendr o další rok nepřinese užitek žádné ze stran. Pro všechny to znamená jen další náklady," poznamenal Janík. Upozornil, že další odklady, nebo dokonce zrušení soutěže představují pro Českou republiku značné riziko ohrožení mezinárodní reputace. Potenciální investoři totiž nemohou vnímat pozitivně, pokud by se největší veřejná soutěž v Evropě nedotáhla do konce. Proces trvá již čtyři roky a každou ze zúčastněných stran stál miliony eur, dodal Janík.

Podle Westinghousu nemusí být před uzavřením soutěže schválena Státní energetická koncepce. Tendr je nezávislý proces plně pod kontrolou společnosti ČEZ. Rychlý výběr vítěze má tu výhodu, že se díky tomu ČEZ dozví konečnou cenu. Na základě toho bude tedy vědět, jak velkou podporu pro Temelín potřebuje.

Další odklady omezují příležitosti pro český jaderný průmysl na zahraničních trzích, uvedla společnost Westinghouse. "Díky výběru vítěze se ČEZ dozví konečnou cenu, a tedy i to, jak velkou podporu pro Temelín potřebuje. Dokončení tendru je tak důležitou podmínkou pro schválení systému garantovaných cen," uvedl Janík.

Do temelínské soutěže se přihlásila také francouzská společnost Areva. ČEZ loni v říjnu rozhodl o jejím vyřazení z tendru s poukazem na údajná závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti však nezveřejnil.

Krajský soud v Brně vydal letos v říjnu na návrh Arevy předběžné opatření, podle něhož ČEZ nemůže uzavřít smlouvu s případným vítězem soutěže. Vyřazení Arevy a okolnosti tendru prošetřuje také Evropská komise. Ta v listopadu požádala Českou republiku o dodatečné informace týkající se výběrového řízení na dostavbu Temelína a vyřazení Arevy z tendru.