Krátká zkušenost s unijním právem a malá pružnost chorvatských úřadů měsíce bránily skupině tuzemských stavebních firem, aby rozšířily svůj byznys na tamní trh. Jejich zástupci se marně snažili chorvatskému ministerstvu stavebnictví vysvětlit, že v Česku se na rozdíl od Chorvatska koncese opravňující ke stavební činnosti právnickým osobám nevydává. Místo toho tuzemské úřady vydávají osvědčení o výkonu činnosti pro konkrétního pracovníka, které se pak vztahuje na celou společnost.

Komplikace způsobené nekompatibilitou národních předpisů se podařilo vyřešit až s přispěním českého centra SOLVIT, které bezplatně pomáhá českým firmám a živnostníkům, pokud úřady některého z členských států Evropské unie nesprávně uplatňují evropské právní předpisy. Případ stavebních firem byl řešen standardním postupem. Po podání stížnosti elektronickou formou byly dotyčné firmy do jednoho týdne kontaktovány pracovníky centra SOLVIT, kteří shledali, že se skutečně jedná o případ, kdy není správně aplikováno evropské právo. V řádné lhůtě deseti týdnů pak byla díky spolupráci s chorvatským centrem SOLVIT zjednána náprava, a tím byla odstraněna překážka na vnitřním trhu, s níž by se v budoucnu mohla potýkat celá řada dalších českých stavebních firem expandujících do Chorvatska.

Otázka uznání živnostenského či kvalifikačního oprávnění však není jedinou oblastí, kterou se služba SOLVIT zabývá.

Pracovníci centra SOLVIT běžně účinně pomáhají podnikatelům také v případech, kdy jim jsou například nesprávně vypočítány vratky na dani z přidané hodnoty nebo kdy čelí problémům při účasti na veřejných zakázkách v jiném členském státě Evropské unie.


Autor pracuje pro odbor evropských záležitostí a vnitřního trhu, MPO


Pohled na město Dubrovník.
Foto: Shutterstock