O Singapuru se už několik let mluví jako o asijské obdobě Silicon Valley. Důvodů pro toto označení je mnoho. Singapur je jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik a země, kde mají podnikatelé výborné podmínky pro svou činnost. S tím souvisí velmi nízké byrokratické nároky či otevřený charakter ekonomiky, který napomáhá rozvoji mezinárodního obchodu. Pozitivní roli sehrává vysoká transparentnost ekonomiky a mizivá korupce.

Ekonomika Singapuru je velmi silně poháněná místní vládou. Ta klade stále větší důraz na kvalitu školství, a i proto jsou zdejší absolventi mimořádně konkurenceschopní. Roste také počet imigrantů: Singapur o ně má zájem a místní imigrační zákony jsou vůči talentovaným cizincům nejméně restriktivní v celé Asii. I z tohoto důvodu je Singapur zejména mezi mladými Asiaty považován za nejpříznivější místo na světě pro rozvoj a zahájení práce zahraničních talentů.

Zmíněná asijská destinace patří mezi místa, kam nadějné podnikatele vysílá také projekt CzechAccelerator 2011-2014. Ten mezi mladé a inovativní firmy rozděluje peníze z Operačního programu Podnikání a inovace a Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest ho nabízí už čtvrtým rokem. Jeho cílem je podpořit české start-upy v získávání zkušeností na zahraničních trzích.

Začínající podnikatele vysílá kromě Singapuru do inkubátorů po celém světě. Vybírat mohou z destinací, jakými jsou americké Silicon Valley, Boston, Švýcarsko nebo Izrael. Právě k Silicon Valley bývá Singapur často přirovnáván. Jaké jsou zkušenosti firem, které místo na západ vyrazily opačným směrem?

SEDM STATEČNÝCH

Od roku 2011 uspělo v projektu celkem 42 společností. Sedm z nich si vybralo pro svůj pobyt právě Singapur. Jedním z posledních start-upů, který do Asie vyrazil, byla i hradecká firma Click and Study. Do zahraničí vyrazila se zcela novou formou výuky jazyků, která využívá on-line videa a herní mechanismy.

"Singapur poskytuje ideální zázemí pro start-upy s globálními ambicemi. Je tu nepřeberné množství investorů a partnerů pro vývoj a distribuci. Není tu problém získat spoustu nabídek. Zároveň je odsud dobrý vstup na okolní trhy. Za zmínku stojí i spolupráce s místními médii, která mají mnohem větší vliv na byznys než ta česká," říká zástupce společnosti Pavel Röder. Asijské prostředí má ale i svá specifika. Nela Sotonová ze společnosti Designeros radí: "Dobře se připravte na odlišnou kulturu, plánujte schůzky dostatečně předem a myslete na to, že v Asii je na uskutečnění transakcí, navázaní partnerství a obchodních vztahů zapotřebí delší čas než v Evropě či Americe."

Její společnost vyrazila do Singapuru otestovat exkluzivní webovou globální nákupní galerii, která umožňuje návrhářům a umělcům prezentovat a prodávat svá díla on-line. "Měli jsme možnost blíže se seznámit s asijskými trhy, pochopit jejich problematiku a také zhodnotit jejich připravenost na vstup obdobného projektu. Díky pobytu jsme mohli důkladně analyzovat příležitosti a možná rizika," shrnuje přínos pobytu Sotonová.

RYCHLEJŠÍ ROZHODOVÁNÍ, ALE VĚTŠÍ KONKURENCE

Ve srovnání s americkým Silicon Valley má Singapur i četné výhody. Pro mladé firmy je důležitá zejména menší konkurence. "Singapur i USA jsou z našeho pohledu obchodně zajímavé destinace a každá z nich má své výhody. Singapur je vstupní branou do rychle rostoucích ekonomik v jihovýchodní Asii. V USA se sice lidé daleko rychleji rozhodují a vaše řešení koupí, pokud je zaujme, ale konkurence je tam obrovská. Díky podpoře CzechInvestu jsme si mohli vybrat a nakonec jsme se rozhodli vycestovat do Singapuru," popisuje rozhodování o destinaci Jan Rančák, jednatel firmy Datera, která přišla s produktem DATERA Storage Platform. Ten umožňuje analýzu a ukládání strukturovaných i nestrukturovaných firemních dat pomocí úložiště scale-out.

Pavel Röder z Click and Study zase vidí výhody Singapuru zejména v ochotě investic regionu do jazykového vzdělávání on-line: "Potenciál výuky jazyků je odtud určitě větší než z Ameriky, protože angličtina je stále nejžádanějším cizím jazykem. Výuka jazyků on-line v Asii roste tempem 40 procent ročně. Navíc se vlády v okolních zemích zavázaly, že do roku 2030 bude mít polovina žáků základních škol tablet, přes který bude výuka probíhat. V tom vidíme velkou příležitost k rychlému rozvoji."

VELKÁ RYBA V MALÉM RYBNÍCE

Proč by se tedy měly české společnosti zajímat o místní trh? Ředitel podnikatelského inkubátoru EXPARA, partner projektu CzechAccelerator a investor Douglas Abrams říká: "Podnikatelé se mě často ptají, proč by měli začít podnikat právě v Singapuru a ne třeba v Silicon Valley. To samozřejmě firmám nabízí velké příležitosti, jde o největší centrum rizikového kapitálu a podnikání na světě, ale pokud chtějí vstoupit na rychle, možná nejrychleji rostoucí trh, do globálního centra finančního i rizikového kapitálu, pak je Singapur nejlepší volbou, jelikož se více zaměřuje na podporu menších společností v rychle rostoucích odvětvích."

A Abrams dál doplňuje: "V Silicon Valley bude český start-up pravděpodobně malou rybou ve velkém rybníce, ale v Singapuru se může stát velkou rybou v malém rybníce - a to je důvod, proč brát tuto destinaci v potaz při promýšlení další strategie firmy. Není žádná správná a špatná volba, ale pokud bych měl českým firmám poradit, řekl bych jim, ať zváží všechna pro a proti jak v západních, tak i ve východních destinacích."


Markéta Havlová
projektová manažerka, CzechInvest
marketa.havlova@czechinvest.org


Kdo se může přihlásit do projektu CzechAccelerator a co získá?

Mezi kandidáty jsou společnosti podnikající v ICT, bioa nanotechnologiích, life sciences, přesném strojírenství, zdravotnické technice a čistých technologiích. Podnikatelé ve vybrané destinaci získají vybavené kancelářské prostory, otevřou se jim dveře na různé networkingové akce, semináře nebo konference. Využít můžou i služby odborných mentorů a poradců, kteří jim poradí, jak zlepšit své podnikání. Z prostředků agentury CzechInvest jdou i náklady na ochranu duševního vlastnictví a cestovní výdaje.


Kasino Marina Bay Sands v Singapuru se řadí mezi nejdražší budovy světa. Najdete zde mimo jiné i hotel, konferenční centrum, nákupní středisko či muzeum. Tři věže spojuje 340 metrů dlouhá terasa se 150 metrů dlouhým bazénem.
Foto: Shutterstock

Pohled na přístav v Singapuru, který patří k nejvytíženějším na světě.
Foto: Reuters