Ázerbájdžánská republika představuje nejvýznamnějšího obchodního partnera České republiky v regionu Jižního Kavkazu. Od roku 1991, kdy země získala nezávislost, se tamní ekonomika, která je primárně založena na ropném průmyslu, rychle rozvíjí. Ázerbájdžán má však zájem nestavět své hospodářství pouze na ropě, ale diverzifikovat ho, což skýtá obrovské možnosti pro české firmy.

Hodnoty ve statistikách vzájemného obchodu mezi Českou republikou a Ázerbájdžánskou republikou a objemy projektů českých firem v Ázerbájdžánu narůstají, což dokazuje, že tato země je pro nás významným a v energetice i strategickým partnerem.

Ázerbájdžánský trh je pro Českou republiku perspektivní, a to zejména s ohledem na ázerbájdžánské vývozy ropy přes ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), který je druhým nejdelším ropovodem na světě po ropovodu Družba. Vysoké příjmy do státního rozpočtu plynoucí z vývozu ropy a plynu stimulují poptávku po zahraničním zboží a umožňují financovat investiční a modernizační projekty země. Na základě těchto parametrů byl Ázerbájdžán zařazen v Exportní strategii České republiky pro léta 2012-2020 mezi zájmové země.

OFICIÁLNÍ NÁVŠTĚVA V ČESKU

Naše bilaterální hospodářské vztahy s Ázerbájdžánskou republikou jsou upraveny kromě dvou základních smluv (Smlouvou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku a dále Dohodou o podpoře a vzájemné ochraně investic) také Dohodou mezi vládou České republiky a vládou Ázerbájdžánské republiky o hospodářské, vědeckotechnické a kulturní spolupráci, která byla podepsána 31. října 2009 v Baku. Na základě poslední jmenované dohody byla ustanovena Smíšená komise pro hospodářskou, vědeckotechnickou a kulturní spolupráci, která tvoří platformu pro rozvoj naší ekonomické spolupráce.

Cílem této komise je projednávání programů spolupráce ve společném zájmu obou zemí a napomáhání vytvoření příznivých podmínek pro podnikatelské subjekty na obou stranách. Poslední zasedání této komise se uskutečnilo ve dnech 24. - 25. dubna 2014 v Baku a z české strany se jí účastnili zástupci příslušných rezortů a podnikatelské sféry. Zasedání komise proběhlo souběžně se státní návštěvou prezidenta Ázerbájdžánské republiky Ilhama Alijeva v Praze, čemuž byl v rámci celé akce věnován velký důraz a na ekonomickou část jednání prezidentů bude činnost komise dále navazovat.

V rámci oficiální části zasedání byly nejprve na expertní úrovni a poté na úrovni náměstků ministrů projednány a vymezeny prioritní oblasti spolupráce, jejichž konkrétní náplň následně mohli zástupci českých firem diskutovat s více než 30 ázerbájdžánskými partnery na navazujícím business fóru a při B2B jednáních.

PRIORITNÍ OBORY

Jako prioritní obory, na jejichž rozvoji mají obě strany zájem, byly v rámci jednání komise definovány následující: těžební průmysl (včetně ropného) a na něj navazující odvětví; energetika (obnova stávajících energetických objektů, výstavba středně velkých elektráren, malých větrných elektráren, hydroelektráren, oblast bioenergie a nakládání s odpady); chemický průmysl (včetně farmacie, parfumerie, agrochemie - hnojiva, postřiky, chemikálie pro domácnosti, chemické produkty používané ve stavebnictví, automobilovém průmyslu a elektronice). Dále je to doprava, dopravní stroje a infrastruktura; zdravotnictví a farmaceutický průmysl; zemědělství a potravinářství; telekomunikace, finanční sektor a pojišťovnictví.

Již v minulosti byly české firmy v těchto oblastech velmi úspěšné, proto je možné navázat na konkrétní výsledky a dobrou reputaci České republiky. Z úspěšně realizovaných projektů je možné uvést například výstavbu a modernizaci dálnice, automatický systém řízení dopravy, rekonstrukci železniční trati, dodávky technologie pro vodní elektrárnu, stavební technologie, železniční techniky, nákladních i osobních automobilů, pivovarů, luxusních lustrů pro veřejné prostory a spotřebního zboží.

CHEMICKO-TECHNOLOGICKÝ PARK

S ohledem na pozitivní zkušenosti ázerbájdžánská strana potvrdila svůj zájem o české technologie a záměr přilákat české firmy do nově otevíraných průmyslových a vědecko-technologických parků v Ázerbájdžánu. Aktuálně je nejvíce pozornosti zaměřeno na Sumgaitský chemicko-technologický park, který byl založen v roce 2009 a nachází se asi 30 kilometrů od hlavního města Baku. Tento park se snaží vytvářet podmínky pro rozvoj inovativních technologií (především v oblasti chemického průmyslu) a podporuje rozvoj podnikání v této oblasti například formou daňových prázdnin pro firmy.

Během zasedání a jednání bylo několikrát oběma stranami zdůrazněno, že výsledky obchodně ekonomické spolupráce neodpovídají potenciálu, který mezi zeměmi existuje, a že je potřeba ho nadále intenzivně rozvíjet.

S ohledem na potenciál, specifika a složitost trhu a podnikatelského prostředí Ázerbájdžánu rozšířilo ministerstvo průmyslu a obchodu síť CzechTrade o zahraniční kancelář v Baku.


Nikola Hrušková
teritoriální specialistka, MPO



Sumgaitský chemicko-technologický park, který byl založen v roce 2009 a který se nachází asi 30 kilometrů od hlavního města Baku.
foto: stp.az