Zájem Čechů o decentralizovanou digitální měnu bitcoin roste. Od začátku září je v provozu další automat - po Praze, Ostravě a Plzni byl spuštěn i v Brně v obchodním centru Vaňkovka. Lidé si v automatech mohou podobně jako v klasickém bankomatu bitcoiny koupit, v Brně a v Praze je lze i prodat zpět do sítě.

Podle zakladatele world BTC business Martina Stránského se do systému zapojí denně dvě až tři další osoby. Lidé z branže odhadují, že v Česku je nyní více než 120 obchodů, kde se dají bitcoiny použít. Celkem je v Evropě kolem 50 automatů.

Bitcoiny nemají centrální správu. Jejich kurz proto nemohou ovlivňovat orgány státní správy nebo banky. "Virtuální měny jsou pro mne měnou důvěry lidí v sebe sama," myslí si Stránský. Podle něj nikdo není schopen ovlivnit hodnotu bitcoinu. Měna je závislá jen na tom, jestli ji někdo na světě koupí, nebo nekoupí. Aktuálně je nákupní cena bitcoinu téměř 11 tisíc korun a postupně klesá.

Bitcoiny lákají i některé firmy. Společnost oXy Online, která se zabývá vývojem v internetovém prodeji, se počátkem roku rozhodla vyplácet zaměstnancům část mezd v této měně. Je jednou z prvních, která k tomuto kroku přistoupila.

Podle odborníků je výhodou decentralizované měny fakt, že je lehce přenositelná. Podle Stránského ji lidé často využívají jako investiční nástroj, který v sobě ale skrývá kurzové riziko.

Vznik digitální měny se datuje do roku 2009 a postupně se rozšiřuje. Platební síť je plně decentralizovaná a navržená tak, aby nikdo nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu definuje zdrojový kód sítě. Finanční toky tedy nemohou kontrolovat orgány státních správ, což je jedno z možných rizik budoucnosti.




Virtuální měny jsou pro mne měnou důvěry lidí v sebe sama.
Martin Stránský
world BTC business