Nejvýdělečnějším válečným filmem všech dob se stal nový snímek čtyřiaosmdesátiletého režiséra Clinta Eastwooda nazvaný Americký sniper. Příběh vycházející ze skutečných zážitků odstřelovače jednotek SEAL, jenž na čtyřech misích v Iráku zabil přes 150 Iráčanů a po návratu domů se s tím obtížně vyrovnává, přes víkend na vstupném utržil odhadovaných 31,9 milionu dolarů a jeho celkové tržby v USA se blíží 250 milionům dolarů. Film tak překonal v žánru doposud rekordních 216,2 milionu, které roku 1998 utržil snímek Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Výsledek Amerického snipera za uplynulé tři dny je navíc nejvyšším, jaký kdy americká kina pamatují za víkend, v němž se ve Spojených státech hraje finále ligy amerického fotbalu Superbowl a návštěvnost kin kvůli tomu tradičně klesá, jak uvedla analytická společnost Rentrak. "Americký sniper vykazuje čísla, na jaká jsme zvyklí jen z filmů o superhrdinech," uvedl analytik Paul Dergarabedian, podle nějž se z Amerického snipera, filmu o válce a o jejích dopadech na lidskou psychiku, stává komerční překvapení roku.

Podle časopisu Variety svými tržbami v USA začíná Eastwoodův snímek konkurovat komerčně nejúspěšnějšímu filmu loňského roku Hunger Games: Síla vzdoru 1. část. V kategorii filmů s ratingem R například už nyní předčil druhý díl sci-fi trilogie Matrix Reloaded.

Eastwoodovu filmu pomohlo, když jej minulý týden pochválila americká první dáma Michelle Obamová. Ta na setkání válečných veteránů prohlásila, že režisér zachytil "složité a často i pocitově vyčerpávající proměny, jimiž naši muži a ženy v uniformách procházejí".

Mezi americkými kritiky se rozpoutala debata, zda film válku oslavuje, či ji odsuzuje, jak tvrdí sám režisér. "Ten film je protiválečný tím, že ukazuje, co válka dělá s rodinami, které za sebou vojáci zanechají," prohlásil Eastwood. Film kritizuje například protiválečný aktivista a dokumentarista Michael Moore, na stranu Eastwooda se naopak postavil republikánský senátor a sám veterán války z Vietnamu John McCain.

Snímek, který do českých kin vstoupí až 5. března, se minulý týden začal promítat také na Blízkém východě. V distribuci už jej mají kina ve Spojených arabských emirátech, Ománu, Kataru, Libanonu, Izraeli, a dokonce v samotném Iráku. Tam film promítá například také sál Empire Cinema ve městě Erbil, které se nachází pouhých 90 kilometrů od Mosulu právě ovládaného Islámským státem. Film už kritizovalo několik novinářů z al-Džazíry, podle nichž jde o pouhou americkou propagandu, jež má za cíl zpětně obhájit americké invaze v regionu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist