Británie chce být jedním ze zakládajících členů vznikající mezinárodní rozvojové banky, která má pomáhat financovat infrastrukturní projekty v Asii. Británie by se tak stala prvním západním státem v jádru Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB), která má podporu Číny a která je považována za rivala Světové banky (SB). Washington na nejnovější vývoj reagoval chladně, šéf Světové banky ale řekl, že vznik rozvojové banky podporované Čínou vítá.

Vznik AIIB navrhla v roce 2013 právě Čína. Nová mezinárodní rozvojová banka by měla poskytovat úvěry na výstavbu silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu. Ten má činit 50 miliard dolarů (1,29 bilionu Kč).

Britské ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že se tento měsíc připojí k jednání o struktuře a systému vedení vznikající instituce. Připojení k AIIB pomůže Británii podpořit obchodní a investiční vztahy s asijskými zeměmi, uvedl podle agentury Reuters ministr financí George Osborne.

Zakládajícími členy je v současnosti 26 států převážně z Asie a Blízkého východu, naposledy mezi ně přibyly Saúdská Arábie a Tádžikistán. Spojené státy, jejich blízký spojenec Japonsko, Jižní Korea ani Austrálie se ale k iniciativě zatím nepřipojily. AIIB je jednou z iniciativ Pekingu, který usiluje o větší vliv v oblasti globálních financí a o rozšíření obchodních vazeb se svými asijskými sousedy a rozvíjejícími se ekonomikami v Africe a Latinské Americe.

Washington se obává, že nová rozvojová banka by mohla tolerovat volnější měřítka poskytování úvěrů, finanční transparentnosti či sociálních záruk a podrývat činnost SB a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

"Je důležité připomenout, že země, které se stávají potenciálními členy AIIB, budou zodpovědné za standardy přijaté v článcích dohody a za jejich uskutečňování," uvedl podle Reuters mluvčí americké Rady národní bezpečnosti (NSC), která je poradním orgánem amerického prezidenta.

"Je to svrchované rozhodnutí Británie. Doufáme a očekáváme, že Británie využije svůj hlas, aby prosadila přijetí vysokých standardů," dodal.

Británie poznamenala, že rozhodnutí být mezi zakládajícími členy AIIB je v jejím "národním zájmu". Ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že se pokusí zajistit, aby asijská banka "ztělesňovala ty nejlepší standardy v účetnictví, transparentnosti a řízení".

Prezident SB Jim Yong Kim dnes vznik nové rozvojové banky přivítal. Ve Spojených státech v průběhu tohoto roku pravděpodobně stoupnou úrokové sazby a rozvíjející se tržní ekonomiky a země s nízkým HDP na obyvatele tak v této souvislosti časem čekají větší potíže, upozornil.