Dát dohromady partu lidí, kteří pomocí úplatků připraví podvod s evropskými penězi, vypadá v Česku jednoduše.
Stačí, když se sejdou staří kamarádi s výbornými kontakty na politiku a snadno dokáží vybudovat síť spřátelených úředníků a firem. Tak jako v případě skupiny kolem dvou lidí blízkých ČSSD - bývalého šéfa Úřadu vlády Zdeňka Doležela a starosty Budišova Ladislava Péti.

Stačí mít známé a peníze
Případ třicetimiliónového podvodu při rekonstrukci budišovského zámku, kterou policie překazila, ukazuje nejen na to, že při čerpání evropských peněz je možné celkem snadno podvádět.
Ale hlavně je nepříjemný pro sociální demokraty - stačí se podívat na aktéry kauzy.
Doležel, proslulý svým výrokem o úplatku v "pěti na stolech v českých" při privatizaci Unipetrolu.
Pak oblíbený starosta za ČSSD Péťa, jenž se znal s Doleželem třicet let a kterého lidé v městečku na Vysočině chválí, kolik toho pro Budišov udělal. A nakonec úředník Miloslav Řehulka, kdysi Doleželův zástupce na Úřadu vlády a nyní úředník Ministerstva zemědělství, kam ho přivedli lidé kolem šéfa resortu Jana Mládka (ČSSD).
Pro ČSSD je aféra o to horší, že přišla necelé dva týdny před senátními a obecními volbami.
Premiér Paroubek se také proto včera na mimořádné tiskové konferenci za svého starostu omluvil "všem občanům České republiky". Už v úterý večer, jen pár desítek minut poté, co server aktuálně.cz na případ upozornil, rozeslala ČSSD prohlášení, že starostu Péťu ze strany vyloučí. To se také včera vpodvečer stalo.

Další aféra po biolihu
Paroubek si včera přesto neodpustil alespoň mírnou obhajobu budišovského starosty - podobně jako když o Doleželovi loni tvrdil, že si neřekl o úplatek, ale že šlo jen o špatný vtip. A že by to tak měl brát i soud.
"Možná, že se v tomto případě zjistí, že je to trochu jinak. Jako se to zjistilo třeba v případě exministryně Součkové," prohlásil Paroubek v narážce na pondělní verdikt soudu, který Marii Součkovou zbavil obžaloby z plýtvání milióny.
S Doleželem, jehož před rokem v srpnu po propuknutí aféry Unipetrolu z funkce šéfa kabinetu propustil, Paroubek odmítl být spojován. Deník aktuálně.cz přitom uvedl, že se Doležel snažil v poslední době najít u vlivných sociálních demokratů zastání - včetně Paroubka. "Nevěděl jsem, co dělá a nevím to doteď," reagoval předseda ČSSD.
Celou kauzu s předraženým přestavěním zámku na luxusní hotel přitom skupina kolem Doležela připravovala v době, kdy vyvrcholil úplatkářský skandál Biolíh.
V něm hrají hlavní roli lobbista František Vybíral a členové ČSSD na Vysočině: tajemník Fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička a Ludmila Schwarzová z Ministerstva dopravy. V aféře šlo o patnáctimiliónový úplatek, který měl kolínskému lihovaru zajistit licenci v miliardovém byznysu.

Plán: dva milióny se ztratí
O tom, jak si byli Péťa a spol. jistí, že dokážou stopy po předražené opravě zakrýt, svědčí i to, že se nebáli téměř deseti kontrol, jimiž musí uchazeči o evropské peníze projít. "Ty dva milióny se prostě ztratí," říká Péťa na nahrávce Novy.
Podle ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče (ODS) se potvrdilo, že čerpání z fondů je nyní byrokratické a umožňuje zneužívání.
Naopak exministr Martínek se brání, že pravidla schválila Evropská komise, a tudíž jsou dobrá. "Dřív než při čerpání peněz a proplácení faktur se na podobný podvod nedá přijít," tvrdí Martínek.
"Kdyby měli úředníci už při žádostech o peníze posuzovat, jestli projekty nejsou předražené, celý systém by se kvůli složitosti zhroutil," souhlasí Jan Havránek ze společnosti Raven Consulting, která se evropskými dotacemi zabývá.

Doležel & spol a jejich cesta k penězům z EU