Sociální demokracie s největší pravděpodobností umístění americké radarové základny v České republice odmítne. Proti se dnes postavilo grémium, tedy vedení strany. Stanovisko ČSSD projednají i další orgány včetně ústředního výboru, předseda Jiří Paroubek ale nepředpokládá, že by se na něm ještě něco významně měnilo. Potvrdil také, že socialisté budou žádat, aby se o základně rozhodlo v referendu.


Většina sociálních demokratů již několik týdnů dávala najevo, že základnu nechce, postoj grémia je ale dosud nejjednoznačnější odmítnutí. Socialisté míní, že umístění základny by bylo dvoustranným aktem USA a Česka, mimo rámec principů kolektivní obrany. "Česká strana sociálně demokratická se ve svém politickém programu přihlásila k multilateralismu," uvádí se mimo jiné ve stanovisku, které dnes lídři ČSSD představili novinářům. Členy grémia jsou kromě předsedy čtyři místopředsedové a předsedové poslaneckého a senátorského klubu.


Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) se o tomto postoji k umístění amerického radaru na českém území dozvěděla od novinářů. "Nechce se mi věřit, že by to stanovisko bylo až tak jednoznačné, až tak razantní," uvedla. Dodala, že referendum v této věci nepodporuje. Zdůraznila, že jednání se Spojenými státy zahájily v letech 2004 až 2006 právě vlády s převahou sociálních demokratů. "A jestli je mi něčeho líto, tak že tato jednání probíhala za naprostého utajení, nevěděla o tom ani veřejnost, ani politici v parlamentu," dodala. ČSSD se dnes proti těmto slovům znovu ohradila. Tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) podle socialistů Američanům jasně řekl, že rozhodnutí o základně musí učinit vláda a parlament.


Paroubek dnes také odmítl názory, podle nichž se sociální demokracie pod jeho vedením přiklání k Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin záměr rozšířit americký protiraketový deštník do Polska a Česka kritizoval. Varoval, že Rusko na to odpoví účinnými protiopatřeními. Sociálnědemokratický šéf zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček dnes řekl, že postoj ruského prezidenta by mohl mít i hospodářské dopady. Putinovo vyjádření podle něj mohou negativně vnímat "ruské hospodářské subjekty" a může se to prý odrazit na jejich vtahu k ČR.


Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) ale obavy ze zhoršení obchodních vztahů s Ruskem nemá. "Ministerstvo průmyslu a obchodu neočekává, že by případné umístění americké radarové základny na území ČR mělo negativní dopad na obchod s Ruskou federací," řekl.


Český vývoz do Ruska roste, Česko má ale s touto zemí dlouhodobě pasivní obchodní bilanci. Za 11 měsíců loňského roku české firmy vyvezly do Ruska zboží za 1,672 miliardy dolarů, což bylo více než za celý rok 2005, kdy český export činil 1,433 miliardy dolarů. Naopak dovoz z Ruska za 11 loňských měsíců činil bezmála 4,969 miliardy dolarů. Česká obchodní bilance s Ruskem tak vykázala schodek 3,297 miliardy dolarů.


Paroubek zdůraznil, že Češi si o základně rozhodnou sami. "O tom, zda tady bude, nebo nebude radarová stanice, tak o tom nebude asi rozhodovat ani pan prezident Putin, ani pan prezident Bush, ale měl by o tom rozhodnout český lid," řekl.
ČSSD už o loňských prázdninách uspořádala vnitrostranickou diskusi tehdy ještě o umístění protiraketové základny USA v Česku. Členská základna ji drtivou většinou odmítla. Protože se USA rozhodly protiraketovou základnu vybudovat v Polsku a v Česku jen základnu radarovou, uspořádali sociální demokraté nyní vnitrostranickou diskusi novou.


Současná diskuse ČSSD o základně ještě neskončila. ČSSD má k dispozici internetový průzkum, podle kterého je ale 70 procent straníků proti radarové základně a 85 procent členů strany požaduje, aby o jejím umístění v Česku rozhodli občané v referendu. Chybí ještě stanoviska okresních organizací ČSSD.


Paroubek od počátku říkal, že on sám je pro to, aby Česko Američanům vybudování základny umožnilo. Připouštěl ale, že je jeho názor ve straně v menšině. Dnes novinářům řekl, že je správné, aby ČSSD základnu odmítla.


Občanští a křesťanští demokraté vybudování základny podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. Základnu naopak odmítají opoziční komunisté.