Když v 80. letech nakupoval Michael Douglas ve filmu Wall Street akcie za obrovské částky, působilo to na lidi v Česku jako sci-fi. Dnes už podobnou zkušeností prošly desítky tisíc Čechů. A stále jich přibývá. Prodej akcií prostřednictvím internetu, ale i změna v přístupu obchodníků s cennými papíry, kteří se snaží co nejvíce přiblížit burzu drobným investorům, zvyšuje jejich počet o desítky procent ročně.
"Jen za minulý rok přibylo na pražské burze asi deset tisíc drobných investorů. To je nárůst skoro o polovinu," potvrdil před nedávnem mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík. Další tisíce lidí obchodují přes mimoburzovní RM-Systém nebo na zahraničních trzích.

Vysoké riziko
Akcie ale nejsou pro každého. Člověk, který se rozhodne vydat za dobrodružstvím na burzu, musí mít především dostatek finančních prostředků. "S malými částkami se hrát nedá. Aby měla investice do akcií smysl, je třeba určitě více než padesát tisíc korun. Jinak ať dá peníze raději do fondů," říká Jan Procházka, který obchoduje s akciemi ve společnosti Cyrrus.
S investicemi do akcií je také spojeno ve srovnání s ostatními investičními možnostmi zdaleka nejvyšší riziko. Tak třeba kdo loni v Praze vsadil na realitní Orco, mohl vydělat až 60 procent, kdo ale nakoupil pouze akcie tabákového koncernu Philips Morris, o víc než 30 procent přišel.
A toto riziko je ještě vyšší, když využijete v Česku velmi populárních obchodů na úvěr. Jde o případ, kdy vám obchodník s cennými papíry část peněz půjčí. Vydělat tak můžete o hodně víc. V případě pádu cen akcií se však násobí i vaše ztráta, navíc musíte platit úroky.
"Abyste se vyhnuli velkým ztrátám, nedávejte nikdy do akcií všechny své peníze. A nakupujte cenné papíry více firem z různých oborů," říká Bohumil Pavlica, hlavní makléř BH Securities.
A jak se k cenným papírům vlastně dostat? Jelikož v Česku mohou na burze působit jen firmy, které k tomu mají licenci - v současnosti je jich 22 - musíte některou z nich využít jako prostředníka. Kromě specializovaných obchodníků s cennými papíry, jako je Patria Finance nebo BH Securities, lze investovat i pomocí největších českých bank. U většiny firem lze obchodovat také přes internet. Na drobné investory je zaměřen třeba on-line obchodník Brokerjet České spořitelny.
Kupovat a prodávat akcie však něco stojí. Obchodníci si účtují poplatky, které se odvíjejí od velikosti obchodů, které uzavřete. Třeba Brokerjet si počítá 0,6 procenta z každého uzavřeného obchodu do sto tisíc korun, minimálně však 60 korun. U nejobchodovanějších akcií, které se nakupují řádově za milióny korun, je to pevně stanovená částka 1290 korun za nákup balíku jehož velikost určila burza.

Rekordy a stabilita
Naprostá většina transakcí proběhne v Česku na hlavním trhu pražské burzy. Tady se nakupují a prodávají akcie jedenácti elitních firem. V současnosti jsou ceny českých akcií blízko rekordů a podle mnoha expertů jsou příliš drahé. "S nákupem bych radil vyčkat na případný propad na trzích. Ten se dříve či později určitě dostaví," říká Dalibor Mátl z Atlantik Kilcullen. Souhlasí s nim i další ekonomové. Podle zkušenosti na jaře vždy přichází propad.
Nějakých masivních ztrát se ale bát nemusíme. Například podle čerstvé analýzy Esrte Bank jsou české akcie nejstabilnější ve střední Evropě. "Zentiva, Komerční banka a Telefónica O2 jsou považovány za nejlepší investice v regionu," tvrdí Rakušané. Čeští investoři však nemusí zůstávat pouze na domácím písečku. Většina brokerů totiž nabízí i zahraniční akcie. Nejčastěji jde o amerických cenné papíry, západní Evropu a akcie z Polska a Maďarska.

Vývoj akcií pražské burzy