Ruští školáci "mobilizují"



Do války, kterou mnohdy svádějí učitelé se žáky, nasazují ruští školáci novou zbraň - mobilní telefony.

Jeden případ dokonce míří před soud a na některých školách už učitelé odmítají dělat třídní. Nemají prý zapotřebí, aby byli vystavováni tak neúnosnému tlaku.

"Vím, že si žáci nejméně třetinu z vyučovací hodiny zaznamenávají na mobily. To samé se děje i mým kolegům," stěžuje si učitel jedné ze škol Volgogradské oblasti. Žáci nenechávají mobilní telefony zapnuté jen během výuky, ale snaží se je nastražit i ve sborovně nebo na toaletách. Čekají, jestli nenachytají pedagogy v nějaké choulostivé situaci.

Nejde jim přitom jen o zábavu - doufají, že by získanými záběry mohli vyučující vydírat a žádat od nich lepší známku na vysvědčení.

Nespoléhají také vždycky na náhodu. "Pokoušejí se vyprovokovat situaci, jíž by mohli využít. Chovají se okázale drze, aby donutili učitele ke křiku nebo nejlépe k fyzickému zásahu," píše zpravodaj listu Nězavisimaja gazeta. "Kamarád to pak zachytí na mobil a bývá pravidlem, že třída se postaví za postiženého školáka."

V tomto ohledu měla štěstí učitelka matematiky jedné ze škol Oleněgorska v Murmanské oblasti. Žáci páté B jsou na její straně. Proti ní ovšem svědčí videozáznam pořízený mobilem. "Je tam jasně vidět, že chytla jednoho ze žáků, Tolju Ivanova, za ramena a začala mu tlouct hlavou o lavici. Potom jím smýkla do rohu," uvedl pro list Komsomolskaja pravda zástupce místního prokurátora.

A tak to vypadá, že učitelka se bude muset bránit soudní cestou.

Učitelka tvrdí, že Tolja měl spor se spolužačkou, honil se s ní po třídě, a když ho sama chtěla zadržet, vytrhl se jí a praštil se hlavou o stůl.

Chlapec, který od narození žije s jednou ledvinou, vyvázl bez zjevného zranění a přešel na jinou školu. Možná i vzhledem k tomu, že nebyl ve třídě zrovna oblíbený, dávají ostatní žáci páté B za pravdu matematikářce. Uspořádali podpisovou akci a sešli se u jejího domu s transparentem "Jsme s vámi!".

Prokuratura ovšem učitelku obvinila, že Tolju zbila a neplnila své výchovné povinnosti. V prvním bodě by mohla dostat vysokou pokutu, ve druhém až dvouleté vězení.

"Určitě to tak nenechám. Nikdy jsem na děti ruku nevztáhla," hájí se učitelka. Vedení školy jí doporučilo, aby si našla jiné místo, ale to odmítla. "Nechystám se odejít. Tím bych zradila děti, které mě podpořily. I když pohrozili, že jestli jim nevyhovím, propustí ředitele školy," dodává žena, která chce své jméno očistit u soudu.

Záběry z večírku

Školy, kde pedagogické sbory začínají být nervózní z "videošpionáže", zvažují, že by žákům zakázaly nosit mobilní telefony do tříd.

Mluví se i o zvláštních učitelských kurzech "jak vycházet s dětmi v technologicky vyspělém 21. století".

Minulý týden zakázala mobilní telefony ve školách italská vláda. Francopuzi a Němci to zvažují.

Mobilní telefony přitom nepředstavují v rukou ruských žáků jen zbraň při vyučování. Koncem února se staly i nástrojem, který dohnal jednu školačku k pokusu o sebevraždu.

"Dcera často chodila domů s modřinami. Oznámila jsem to vedení školy, jenže Nataša se pak ve třídě cítila jako udavačka," vzpomíná matka čtrnáctileté dívky z města Ťjumeň.

Natašu Suvorovovou na škole, kam přestoupila minulý rok, spolužákyně šikanovaly. Údajně jí záviděly, že si může dovolit snít o kariéře modelky. Pak Natašu pozvaly na "usmiřovací" večírek do bytu jedné ze spolužaček, a tam ji zmlátily řemenem.

Co pro ni bylo asi nejvíce pokořující - natáčely si vše na mobil. Nataša vyskočila z osmého patra. Přežila, ale z bezvědomí se probrala až pátý den.

Ve stejném městě řeší milice případ patnáctileté Máši Bagajevové, která kvůli šikaně skončila těžce zraněná v nemocnici. Vyšetřovatelé našli záběry mučení v mobilu jedné z pachatelek a uvedli, to byla dosti drsná podívaná.

Obě dívky přesto dopadly lépe než polská školačka, která se koncem loňského roku zabila poté, co ji přímo ve třídě ponižovali spolužáci a pořizovali si záznam na telefon.

Za čtyřicet dolarů pod vlak

Mobilní telefon patří k dárkovým hitům i pro ruské děti.

Že je ale občas může zahnat do kouta, odkud nevidí úniku, ukázala podle listu Izvestija loňská tragédie čtrnáctiletého Romy Lebeděva z Petrohradu. Krátce po začátku školního roku si vzal život - lehl si na koleje a počkal na projíždějící vlak.

Mělo se za to, že ho k tomu dohnaly spory s učitelkou. Protože žil jen s babičkou, nebyl schopen donést 300 rublů, jimiž měli žáci přispět na opravu školy. Musel si je tedy "vydělávat" vytíráním podlahy v kabinetu, což prý psychicky neunesl.

Později však vyšlo najevo, že ho k zoufalému činu mohl dovést horentní účet za melodie a obrázky, jež si bez vědomí rodičů stahoval do mobilu.

"Otci, který s Romou nebydlel, ale přispíval mu na mobilní telefon, přišlo jednou vyúčtování, které vypadalo neuvěřitelně - v přepočtu dělalo čtyřicet dolarů. Měl proto se synem velmi nepříjemný rozhovor," popisuje zpravodajka Izvestijí.