Přímo v centru pákistánské metropole se včera odehrála mnohahodinová bitva s nejméně desítkami mrtvých.

Armáda při ní obsadila velkou část Červené mešity v Islámábádu, obsazené radikálními studenty náboženství a islamisty spojenými s Al-Káidou, kteří se uvnitř obklopili stovkami rukojmí. Klíčová informace, kolik civilistů při akci zahynulo, však včera nebyla zveřejněna.

Armáda uvedla, že zemřelo asi 50 muslimských radikálů a osm vládních vojáků. O osudu rukojmích se nezmínila. Uvedla jen, že několik desítek žen a dětí bylo z mešity osvobozeno.

Novinářům byl zakázán vstup nejen do areálu mešity, ale i do nemocnic, kam byli ranění odváženi. Počet obětí proto může být mnohem vyšší, než se včera uvádělo.

Mezi zabitými je i "učitel džihádu", vůdce náboženské školy při Červené mešitě a vůdce povstalců Abdul Rašíd Ghází. Ten doufal, že krveprolití zahájí v Pákistánu islámskou revoluci a v zemi bude nastolena teokracie.

Ve skutečnosti ale většina Pákistánců vyčítá prezidentovi Parvízi Mušarafovi naopak to, že proti ozbrojencům nezasáhl dříve. Uvnitř mešity totiž radikálové zadržovali mnoho žen a dětí, o jejichž osudu nebylo do uzávěrky tohoto vydání nic známo.

"Můj bratr Suhajl byl uvnitř. Naposledy jsem s ním mluvil v pátek. Hrozně se bál. Říkal, že kdyby se pokusil o útěk, zastřelí ho," řekl stanici BBC Pákistánec Zahíd Mahmúd, který včera společně s ostatními příbuznými zajatých čekal u mešity.

Prezident Mušaraf se do poslední chvíle snažil přímému střetu vyhnout v obavách z krveprolití a s únosci vláda vyjednávala až do pondělní noci. Nepřijala však jejich požadavek, aby byla udělena amnestie studentům i všem zahraničním radikálům, kteří se v mešitě ukrývali.

Červená mešita byla vládě "nepřístupná" už od počátku roku a kolik zbraní a kteří teroristé se v ní ukrývali, nebylo známo. Obléhání trvalo sedm dní. Mešita je kromě Al-Káidy spojována i s fundamentalistickým hnutím Tálibán, které má základnu v sousedním Afghánistánu.

"Vyčistili jsme sedmdesát procent areálu, zbytek bude nejobtížnější," řekl včera odpoledne vojenský mluvčí Wahíd Aršád.

Poslední zprávy hovořily o tom, že radikálové by se na poslední chvíli mohli uchýlit k sebevražedným útokům a rozdělovali si vesty s výbušninami.

"Těžké ztráty mezi ženami a dětmi by mohly mít vážné následky pro prezidenta Parvíze Mušarafa," uvádí agentura Reuters.

Volby se mají uskutečnit do konce roku a Mušaraf, který se dostal k moci na konci devadesátých let při vojenském převratu, prochází jednou z nejtěžších etap svého prezidentství. S islámskými radikály začal znovu bojovat i na území Vazíristánu u hranic s Afghánistánem, kde se nyní soustředí vojenská ofenzíva. Červená mešita vydala v roce 2004 fatvu, podle níž žádný voják, který padne na území Vazíristánu, nesmí mít muslimský pohřeb.

Mezi Pákistánci ale nejsou radikální studenti z Červené mešity populární, především kvůli vypalování obchodů s hudbou či kvůli únosům lidí, kteří se údajně provinili proti náboženské morálce.