/Od naší zvláštní zpravodajky/

Jedna z nejvýraznějších političek, "železná lady" se světlým copem Julija Tymošenková, má po včerejších volbách znovu namířeno k postu ukrajinské premiérky.

Blok nesoucí její jméno sice skončil podle prvních odhadů až druhý s 31,5 procenta hlasů, ale překvapivě těsně za předpokládaným vítězem parlamentních voleb, stávajícím proruským premiérem Viktorem Janukovyčem a jeho Stranou regionů s 35,5 procenta.

To znamená, že se může splnit plán hlavy státu Viktora Juščenka (jehož blok skončil třetí, získal 13,4 procenta hlasů), který už před včerejšími volbami naznačil, že chce, aby Ukrajině znovu vládla "oranžová koalice". Ta před třemi lety na demonstracích v Kyjevě prosazovala demokratizaci, prozápadní orientaci a boj s korupcí.

Už nyní je ale jisté, že Ukrajinu čekají nové spory mezi vládou, prezidentem a parlamentem. Opakuje se totiž situace, kdy žádná strana nemá jasnou většinu a prorusky orientovaná Strana regionů Viktora Janukovyče rovněž usiluje o moc.

Stejný muž, Janukovyč, je zároveň pro Tymošenkovou hlavním rivalem v boji o premiérské křeslo. Spojit se může se socialisty a komunisty, kteří jako jediné další strany překonaly tříprocentní hranici pro vstup do parlamentu.

"Volby budou novým začátkem," prohlásila včera Tymošenková. Před hlasováním si pro podporu jela až do Londýna, k "železné" Margaret Thatcherové. Voliče, kteří šli k urnám už počtvrté za poslední tři roky, zaujala převleky - od luxusních kostýmků přes tradiční ukrajinskou halenu až po dres Šachtjoru Doněck - stejně jako sociálními sliby, na citech a ukrajinském vlastenectví založenými projevy, hromadnými modlitbami a logem s červeným srdcem. "Je pravděpodobné, že se stane premiérkou," domnívá se kyjevský politolog Vadim Karasjov.

Ukrajinu přesto nejspíš ještě čekají dlouhá vyjednávání. Předem vyloučena není žádná varianta, včetně té, že Juščenko se rozhodne jmenovat premiérem méně známou osobu, na níž se strany dohodnou.

Emotivní Tymošenková stejně jako konzervativní Janukovyč už v čele vlády stáli. A s žádným z nich se prezident nedohodl.

Tymošenkovou, sedmačtyřicetiletou rodačku z Dněpropetrovska, "vyhodil" z funkce ani ne po roce, když začala prosazovat masivní revizi privatizačních smluv z minulosti. Kvůli Janukovyčovi zase vypsal včerejší předčasné volby, když ho obvinil, že jeho Strana regionů se neústavním způsobem snaží zvýšit moc v parlamentu přibíráním přeběhlých poslanců.

"Má-li Ukrajina vyhrát, musíme překonat vlastní egoismus. Musíme se sjednotit," prohlašuje Juščenko, který chce zabránit tomu, aby proti němu populární Tymošenková v roce 2009 kandidovala na prezidentku.

Tymošenková si je toho dobře vědoma. Proto také neváhala přirovnat stávající Janukovyčovu vládní koalici socialistů a komunistů ke "králíkovi, který se chce pářit s veverkou". A vší silou se snaží zabránit tomu, aby nespolehlivý "oranžový" spojenec Juščenko znovu povolal Janukovyče do čela vlády. Či s ním dokonce utvořil velkou koalici.