43vik25.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Určitě ne. Jakmile jsem se naučil číst, četl jsem pořád a všechno, takže na jednu první knihu si vzpomenout nedokážu. Ale asi to byla některá z knih Ondřeje Sekory, ty jsem miloval.

Co jste četl naposledy?
Naposledy příběh z poválečné Vídně Třetí muž od Grahama Greena. Nikdy mě nepřestane fascinovat, jak Greene dokázal v neuvěřitelné zkratce vystihnout jak lidské charaktery, tak dobové i místní popisy.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Těžko říci. Většinou podle nálady nebo podle toho, co mě zaujme. Řekl bych, že průměrně tak dvě za měsíc, plus ty, které dostávám k různým příležitostem jako dárky.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Naposledy jsem si koupil novou knihu povídek Woodyho Allena Mere Anarchy (česky právě vyšla pod názvem Čirá anarchie, pozn. red.). Koupil jsem si ji v originále, i když jsem věděl, že vzhledem k neuvěřitelné slovní zásobě autora to bude náročné čtení. Ale i když člověk rozumí třeba jen třetině, tak rozhodně stojí za přečtení.

Jakému typu četby dáváte přednost?
V poslední době čtu stále více faktografii, romány jsem hodně omezil. Většinou jsou to knihy o druhé světové válce, a pakliže se občas znovu vrátím k románu, je to většinou klasika - G. Greene, K. Čapek... Docela jsem si oblíbil i detektivky Quintina Jardina nebo některé historické romány Bernarda Cornwella.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Bylo jich několik, ale nejraději se vracím k Našemu člověku v Havaně od Grahama Greena. V té knize je všechno - humor, lidská odvaha, velká politika i lidská malost. Poprvé jsem ji četl možná před dvaceti lety, a pokaždé, když ji vezmu znovu do ruky, najdu v ní novou vrstvu, která mi dříve unikala.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Neumím si představit, že by lidé knihy nečetli. Chápu, že ve věku internetu a elektronických médií může balík potištěného papíru někomu připadat archaický, ale i když obsah elektronického média a potištěného papíru může být stejný, nic vám nenahradí ten pocit otevření nové knihy, nebo okamžik, kdy ji po přečtení pomalu zavíráte.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Rozhodně Náš člověk v Havaně od Grahama Greena, hluboce prožitý příběh obyčejných lidí vtažených do světa politiky a špionáže. Potom asi Remarqueův Černý obelisk, nádherná freska ztracené generace meziválečného Německa, a rozhodně Válka s mloky od Karla Čapka.

Jiří Šulc (*1969)
Vystudoval práva v Praze, poté byl 15 let zaměstnán v bezpečnostních složkách České republiky. Nyní pracuje v Bruselu v Evropské komisi. Za svůj první román Dva proti Říši získal nedávno Literární cenu Knižního klubu.

Snímek archiv