Obří tendr na pražské tramvaje za 17 miliard korun bude znovu prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Může se stát, že bude i zrušen. Soutěž totiž už podruhé zpochybnil Krajský soud v Brně. "ÚOHS hodlá v tomto případě postupovat dle rozsudku soudu, a bude tedy pokračovat v řízení, v němž doplní dokazování rozhodnutí," řekl včera mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Předpokládá se ale, že se do předchozího zdůvodnění dodají jen doplňující údaje.

V tendru Dopravního podniku hl. m. Prahy zvítězila plzeňská Škoda. Jen ona stihla před třemi lety včas podat kompletní nabídku 250 tramvají za sedmnáct miliard. Nikomu jinému lhůta nestačila a pro nedostatky byli ostatní zájemci z výběru vyřazeni.

Tendr napadla konkurenční firma Inekon. Antimonopolní úřad jej však potvrdil. V odůvodnění stálo, že když stihla nabídku podat Škoda, mohli to stihnout i ostatní. Inekon však zdůraznil, že DP zakázku konzultoval s Výzkumným ústavem kolejových vozidel, který patří právě plzeňské skupině Škoda. Ta tak mohla mít informace dříve než konkurence. Koncem roku 2006 proto Krajský soud v Brně uložil úřadu zakázku znovu prověřit. Úřad své předchozí rozhodnutí potvrdil. Před dvěma týdny stejný soud konstatoval, že úřad v rozhodnutí nevyvrátil možné skryté zvýhodnění. Opět ho tedy vyzval, aby případ znovu a lépe posoudil. "ÚOHS se nezabýval dostatečně investigativně otázkou, čím bylo rychlé podání nabídek odůvodněno," napsal soudce David Raus v odůvodnění rozsudku. Dodávky podle něj nenavazovaly na výběrové řízení a nebyl důvod ke spěchu.

Za Škodou stojí investiční skupina Appian, která v dopravním podniku našla velkého zákazníka. Appianu dnes patří i společnost Erika, která zajišťuje SMS jízdenky. Na ty jako na pilotní projekt výběrové řízení vypsáno nebylo. Dnes přes ně projde kolem patnácti milionů korun měsíčně. Další společnost skupiny - sázková kancelář Chance - je naopak významným zákazníkem DP Praha. Pronajímají si lukrativní prostory ve vestibulech metra.

Firmu Appian navenek zastupují podnikatelé Marek Čmejla a Jiří Diviš. Registrovaná je ve Švýcarsku. Údajně ji spoluvlastní i zahraniční investoři. Čmejla a Diviš odmítají, že by šlo jen o jejich kapitál.

HN_080611_15b.jpg