HN070521_18r.gif"Krizi ve státních lesích teď ministerstvo zemědělství spíš prohlubuje," tvrdí Ivo Klimša, prezident Konfederace lesnických a dřevařských svazů. Státní podnik Lesy ČR podle něj neumí řádně připravit výběrová řízení na těžbu, a není připraven ani převzít obchod s dřevem do vlastních rukou.

Přesto ministerstvo ve snaze "zestátňovat" lesnictví hodlá pokračovat.


HN: S tendry mají státní Lesy potíže přes tři roky, stejnou dobu se hovoří o krizi oboru. Ale přesto trh s dřevem zatím funguje, firmy nekrachují. Proč kolaps hrozí právě teď?

Mohl přijít už v lednu. Přestaly platit smlouvy na těžbu ve státních lesích a skutečně se těžit přestalo. Jenže orkán Kyril situaci zachránil, kalamity se musí vytěžit přednostně. Teď nám ale další orkán zřejmě nepomůže, a my ztratíme miliardy kvůli nedostatku dřeva.


HN: Vaše konfederace dostala registraci minulý měsíc. Koho konkrétně zastupuje?

Nejvýznamnější svazy lesníků - Českou asociaci podnikatelů v lesním hospodářství i Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství. Zanedlouho se členem stane i Sdružení vlastníků obecních a státních lesů. A zároveň máme organizace zpracovatelů, například Svaz průmyslu papíru a celulózy nebo Asociaci českých nábytkářů.


HN: Hájíte tak barvy organizací, které spolu donedávna sváděly boj - především v lesnictví měly asociace a sdružení opačné názory na sporné tendry státních lesů. Co dalo firmy najednou dohromady?

Obávám se, že to je právě kvůli vyhrocení krize celého oboru. Teď už jde o budoucnost všech.


HN: Co vám vadí na tom, že státní Lesy chtějí převzít větší část obchodu s dřevem do vlastních rukou?

Minulý týden se nám Lesy pokusily vysvětlit, jak si ten obchod představují. Jde o naprosto nepochopitelný systém. Ceny dřeva by se měly určovat každé čtvrtletí snad podle toho, jak se vyvíjely ve čtvrtletí uplynulém. To nikdo z odborníků nechápe.


HN: Ministerstvo zemědělství i státní Lesy stále zdůrazňují: nové smlouvy budou v pořádku, jde jen o to, aby stát získal z obchodu se svým dřevem to, co mu patří. Neprotestujete ve skutečnosti proti chystaným změnám jen proto, že se obáváte zvýšení cen dřeva, když bude mít obchod více pod palcem stát?

Kdyby nám šlo o co nejnižší cenu dřeva, tak by přece v konfederaci nebyly spolu se zpracovateli také dřevařské firmy nebo vlastníci lesů. Ti přece mají opačný zájem než my - chtějí dřevo prodávat co nejdráž.


HN: Když vyzýváte k zastavení tendrů, jaký postup tedy navrhujete?

Příští rok zvládneme určitým přechodným obdobím, kdy se zakázky na těžbu zadají krátkodobě. Zákon to umožňuje. A mezitím připravme skutečně koncepční plán, jak se dál bude v lesích hospodařit. Ale o tak důležité věci nemůže rozhodovat jen ministerstvo zemědělství, natož státní podnik Lesy. O tom musí rozhodnout vláda, případně parlament.


HN: O čem by měly rozhodnout?

Buď se zachová princip hospodaření v lesích tak, jak fungoval od počátku devadesátých let s určitými "poruchami" dosud.

To znamená v podstatě outsourcing, kdy státní firma lesy jen spravuje. Pracují pro ni soukromníci, kteří se podílejí i na obchodu s dřevem.

Nebo se naopak vytvoří mamutí státní podnik, takřka po vzoru ČEZ, který bude držet všechno ve svých rukou. I to je legitimní úvaha. Ale o tak závažné věci se musí rozhodovat kompetentně.