Parlamentní skandál se stravenkami se od prosazování soukromých zájmů při přijímání jiných zákonů liší v jediném - novináři ho odhalili. Reakce poslanců ODS v čele s premiérem Topolánkem je přirozená: jestliže měli volit mezi odříznutím strany od spřízněných lobbistů a benefitem, který dostávají čtyři miliony zaměstnanců, byl výsledek dán předem. Navrhli omezit daňové zvýhodnění stravenek.

V parlamentu bude o tuto změnu zákona sveden velký boj. Stravenky ho určitě přežijí, ale v jaké podobě? Dnes si může zaměstnavatel snížit daňový základ až o 55 procent hodnoty stravenek, které rozdá. Navíc z nich neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Výhodné jsou také pro zaměstnance: protože nejsou zdanitelným příjmem, pracovník z nich neplatí odvody.

S nadsázkou řečeno, firmu, která nepoužívá stravenky, řídí buď asociálové, nebo hlupáci. Každá koruna, kterou do nich vloží, stojí v konečném součtu podnik méně a přinese pracovníkům více, než by dokázala stejná koruna přidaná k platu.

Firmě však přináší stravenkový systém také vedlejší náklady - na účetnictví, evidenci, distribuci. Část zaměstnavatelů se proto těchto starostí ráda zbaví, pokud se bude moci zaštítit rozhodnutím parlamentu.

Poslanci navrhují, aby se zrušila část úlev, které stravenky přinášejí zaměstnavatelům. Jak to skutečně dopadne, se rozhodne až v parlamentu, ale tento výsledek je velmi pravděpodobný.

Proto se mnozí lidé už ptají, jak by se zaměstnavatel zachoval. Manažeři nejspíš odpověď znají - o stravenky se bojovalo již loni, takže museli uvažovat o dopadech na letošní rozpočet.

Ti, kteří se hodlají stravenek vzdát, nejspíš budou do poslední chvíle mlžit. Naopak ti, kteří jsou rozhodnuti je zachovat, i když se to prodraží, by to měli co nejdřív oznámit. Bude to mít pozitivní vliv především na loajalitu zaměstnanců.

martin.denemark@economia.cz