Bohatých lidí přibylo nejvíce za poslední tři roky

Roste zájem o služby privátních bank i o luxusní zboží


Zájem o luxus v Česku rychle roste - tvrdí prodejci drahých bytů, aut i doplňků. Podle každoroční studie poradenské společnosti Capgemini a investiční banky Merrill Lynch je důvod jasný. V Česku je 14 760 Čechů, kteří měli na konci loňského roku na účtu či v cenných papírech více než jeden milion dolarů.

Klub milionářů se rozrostl nejvíce za poslední tři roky. Přes 21 milionů korun má dalších 1600 lidí, což představuje zvýšení o 12,6 procenta. V roce 2005 činil nárůst deset procent, rok předtím necelých šest. Na celém světě má podle Capgemini minimálně milion dolarů 9,5 milionu lidí. Především díky globálnímu růstu ekonomiky je to o 11 procent víc než v roce 2005. Jejich úhrnný majetek se odhaduje na 37 bilionů dolarů - tedy okolo 777 bilionů korun. Přibývající boháči těží z dynamické ekonomiky. Vliv na bohatství měly také nízké úrokové sazby a domácí spotřeba.

"Noví dolaroví milionáři nejsou z větší části majitelé obrovských firem, těch je jen několik. Jsou to hlavně majitelé středně velkých firem, kteří díky vývoji ekonomiky své společnosti rozšiřují," uvedl ředitel Capgemini Patrik Horný.

Růst počtu bohatých lidí v Česku potvrzují shodně i privátní banky, které se specializují na bohatou a náročnou klientelu.

"Domnívám se, že těchto lidí přibylo více, než uvádí studie. Řada podnikatelů například loni prodala své firmy, které od roku 1989 budovali," uvedl ředitel českého zastoupení privátní banky Sal. Oppenheim Tomáš Končický.

Zvyšující se počet movitých lidí přinutil podle Končického vedení rakouské banky k tomu, aby z českého zastoupení co nejdříve udělala klasickou banku. "Do konce příštího roku jsme chtěli získat 100 movitých zákazníků, tohoto čísla však dosáhneme už letos," dodal Končický. Jeho názor potvrzuje i manažerka Citibank Lenka Janouchová. "Zaznamenáváme zvýšený zájem, a také zvýšený počet klientů. Nadchází doba prodejů firem, jejich majitelé nyní realizují zisky, často odprodejem firmy zahraničnímu kapitálu. To je také největší zdroj nových klientů," uvedla. Více movitých klientů a více peněz, které jim spravují, hlásí také ostatní tuzemské banky.

Rozmnožující se vyšší vrstvy si všímají také ti, pro které je zdrojem obživy - prodejci luxusního zboží. Jen v letošním roce otevřely v pražské Pařížské ulici své butiky značky Cartier, Burberry a Prada. Stále více Čechů nakupuje například v obchodě značky Luis Vuiton. Tuzemského trhu si začali více všímat i výrobci drahých ručně dělaných automobilů.

Na brněnském autosalonu se letos poprvé objevila například značka Lamborghini. Prvnímu Čechovi se rovněž dostalo "cti" a za desítky milionů korun si mohl koupit nejrychlejší sériově vyráběné auto na světě Bugatti Veyron. Bude jich vyrobeno jen 300 a kupce si firma pečlivě vybírá.

Jeden z nejdražších automobilů na světě vlastní tuzemský developer a jeden z členů klubu dolarových milionářů - Radim Passer.