Praha dnes zažije největší protest zemědělců od vstupu do Evropské unie. Farmáři chtějí od vlády miliardu korun za to, že podle nich příliš klesly ceny vepřového masa. To ale ministr zemědělství Petr Gandalovič odmítá.

"Došla nám trpělivost, našim firmám hrozí krach," zdůvodňuje protesty prezident Agrární komory Jan Veleba.

Zároveň tvrdí, že protest bude méně drastický, než se čekalo. Krev čuníků, které chtěli nespokojenci původně přivést před ministerstvo zemědělství a pak na Václavské náměstí, prý určitě nepoteče. Veterináři totiž předem takovou akci označili za týrání zvířat, a zemědělci nakonec vepře do Prahy nepoženou.

Čeští rolníci jsou v protestech zatím mírnější než jejich kolegové třeba v Polsku nebo Francii. Tam se farmáři už dříve nerozpakovali převracet kamiony s dováženým zbožím, které podle nich kazí ceny.

Ovšem protesty mohou brzy přitvrdit i v Česku: pozice tuzemských zemědělců totiž bude sílit. Členem Agrární komory se má brzy stát i Potravinářská komora. Zemědělci se tak spojí se zpracovateli, aby mohli účinněji tlačit jak na stát, tak na obchodní řetězce kvůli vyšším cenám. "Spoluprací posílí obě skupiny podnikatelů," potvrdil informace o spojenectví i prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Ministr Gandalovič se mezitím snaží zemědělcům vysvětlit, že miliarda navíc za vepřové je nereálná. "Ani to nepovolují pravidla unie. Záleží přece hlavně na podnikatelích, aby si hlídali výrobní náklady," říká.

Chovatelé dnes chtějí dát najevo, že je toto vysvětlení příliš neuspokojuje. Sami ovšem přiznávají, že levné vepřové je dlouho trápit nebude. "Podniky omezují produkci a za půl roku poletí ceny vepřového tak nahoru jako dnes máslo," tvrdí sám Veleba.

"Jenže do té doby potřebují naše firmy přežít," dodává.